10.09.2020
Kiedy warto stosować u psa dietę weterynaryjną?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy dietę weterynaryjną możemy podawać każdemu choremu psu? Jak wybrać najlepszą karmę weterynaryjną i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?
fot. Shutterstock
Podawanie psu odpowiedniej diety to nieodzowna część leczenia wielu chorób. Psiaka cierpiącego na niektóre dolegliwości nie powinniśmy więc karmić typowymi produktami. Czym charakteryzują się karmy specjalistyczne i w jakich przypadkach powinniśmy sięgnąć po dietę weterynaryjną?
Czym jest karma weterynaryjna?
Dieta weterynaryjna to pełnoporcjowa karma opracowana z uwzględnieniem szczególnych potrzeb psów cierpiących na przeróżne dolegliwości zdrowotne. W zależności od chorób, przy jakich jest wskazana, karma ta może różnić się od podstawowych produktów zawartością białka, tłuszczu, błonnika czy składników mineralnych. Dieta dla chorych psów zawiera także różne dodatki dietetyczne, które będą wspomagać funkcjonowanie organizmu czworonoga. Ich zadaniem może być obniżanie pH moczu, odżywianie stawów w przypadku ich zwyrodnienia lub wspomaganie regeneracji wątroby.
Kiedy warto stosować dietę weterynaryjną?
Istnieje wiele dolegliwości, przy których stosowanie specjalistycznej diety to nieunikniona konieczność. Należą do nich między innymi choroby nerek, wątroby, zaburzenia trawienne czy cukrzyca. Podawanie weterynaryjnej diety jest także wskazane w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, otyłości, chorób skórnych i alergii pokarmowych. Odpowiednio dobrany specjalistyczny produkt może zatrzymać dalszy rozwój choroby, odżywić wyniszczony organizm i wspomóc jego regenerację.
Wątroba
Przykładem diety weterynaryjnej, która wskazana jest przy chorobach wątroby, jest bezzbożowa mokra karma 4Vets Hepatic. Zmniejszony poziom lekkostrawnego białka wysokiej jakości pozwala na równoczesne chronienie wątroby i odpowiednie odżywienie organizmu. Zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 i -6 pozwala niwelować stany zapalne. Dodatek ostropestu plamistego i zawartej w nim sylimaryny przyspiesza regenerację wątroby. Dieta ta zawiera żółciopędne składniki i prebiotyki.
Drogi moczowe
Przy wyborze karm weterynaryjnych dla psów ze schorzeniami dróg moczowych szczególną uwagę należy zwrócić na niską zawartość sodu i potasu. Niezbędna jest również obecność składników zakwaszających mocz. 4Vets Urinary Non-struvite to dieta, która oprócz tych cech charakteryzuje się także odpowiednio zmniejszonym poziomem wysoko strawnego białka, dzięki czemu nie obciąża nerek. Zawarta w niej żurawina wykazuje właściwości antybakteryjne i chroni pęcherz czworonoga przed infekcjami.
Alergie
Dobór odpowiedniej diety jest kluczowy przy psach cierpiących na biegunki będące objawem alergii i nietolerancji pokarmowych. Bazująca na hipoalergicznej jagnięcinie karma 4Vets Allergy to produkt, który doskonale sprawdzi się w żywieniu czworonożnych alergików. Ta bezzbożowa, monobiałkowa mokra karma uzupełniona została o kwasy tłuszczowe omega-3 i -6. Nienasycone kwasy tłuszczowe pozytywnie wpływają na stan skóry i okrywy włosowej. Zawiera także drożdże piwne wspierające układ odpornościowy psa dzięki mannanooligosacharydom i β-glukanom.
Otyłość
Psiaki cierpiące na nadwagę lub otyłość również powinny przyjmować specjalistyczną dietę. Stosowanie karmy weterynaryjnej nie tylko zahamuje dalszy postęp choroby, ale także pomoże zwierzakowi w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Karma dla psów cierpiących na tę przypadłość powinna charakteryzować się niższym poziomem tłuszczu i zawartością takich dodatków jak L-karnityna czy warzywa. Karma 4Vets Weight Reduction uzupełniona została o MSM, które wspomaga pracę obciążonych stawów i prebiotyki, które odpowiadają za rozwój prawidłowej flory bakteryjnej jelit.
Stawy
Przez stosowanie specjalistycznej diety możemy także zwiększyć ilość suplementów podawanych czworonogom cierpiącym między innymi na choroby układu ruchu. Karmy zawierające odpowiednią dawkę glukozaminy i chondroityny można stosować zarówno u psów mających problem z poruszaniem się i psów starszych, jak i czworonogów z predyspozycjami rasowymi do stanów zwyrodnieniowych stawów. Jedną z takich karm jest 4Vets Joint Mobility, w której składzie znajdziemy także kwas eikozapentaenowy (EPA) zmniejszający stany zapalne i nasiona babki płesznik, które regulują pracę jelit.
Uwaga
Należy pamiętać, że przed zastosowaniem specjalistycznej diety zalecany jest kontakt z lekarzem weterynarii. Pomoże on ustalić dawkowanie karmy i zadecyduje, jak długo należy ja stosować. Diety weterynaryjne nie powinny być podawane zdrowym czworonogom.
Jak wybrać najlepszą dietę weterynaryjną?
Skład karm weterynaryjnych musi być ściśle kontrolowany – w końcu od tego zależy zdrowie czworonogów. Dlatego przed zakupem danego produktu musimy upewnić się, że został on opracowany według najnowszych zaleceń żywieniowych. Warto także zwrócić uwagę na surowce użyte do produkcji diety. Dlatego jeśli chcemy odpowiednio zadbać o chorego podopiecznego, powinniśmy skupić się na poszukiwaniach weterynaryjnej karmy jak najwyższej jakości i o kuszącym aromacie. Doskonale w tej roli sprawdzają się karmy mokre bazujące na świeżym mięsie.
Artykuł sponsorowany
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined