16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
fot. Shutterstock
Nosówka, parwowiroza, ropomacicze czy zwyrodnienia stawów to występujące u czworonogów choroby, o których na pewno słyszał każdy opiekun psa. Jednak domowe pupile mogą zapaść także na typowo ludzkie choroby! Oto kilka przypadłości, które występują nie tylko u człowieka.
Cukrzyca
Ta występująca u ludzi choroba dotyka także coraz więcej domowych czworonogów. Szczególnie podatne są na nią psy otyłe. Objawy cukrzycy u psów są bardzo podobne do tych, które występują u ludzi. Wśród nich wymienić można częste oddawanie moczu, picie dużych ilości wody i nieuzasadnione zmęczenie. Nieleczona cukrzyca u psów doprowadzić może do utraty wzroku zwierzęcia, wystąpienia objawów neurologicznych i śmierci zwierzaka. Tak jak w przypadku ludzkiego pacjenta, pies-cukrzyk do końca życia musi pozostawać na specjalnej diecie. W niektórych wypadkach może okazać się, że konieczne będzie również podawanie pupilowi zastrzyków z insuliną.
Alzheimer
Inaczej demencja lub zespół zaburzeń poznawczych. Choroba ta dotyka psy w podeszłym wieku i wywołana jest przez degeneratywne zmiany w mózgu. Psy z demencją są często zdezorientowane, mają zaburzony rytm dobowy (stają się aktywne w nocy), zaczynają też wykazywać dziwne, bezsensowne zachowania, takie jak chodzenie w kółko po domu czy szczekanie w środku nocy bez powodu. Mogą zapominać, że dostały już posiłek i zacząć załatwiać się w domu. Alzheimer może także spowodować nagłe pojawienie się lęku separacyjnego czy zmianę w charakterze zwierzaka – psiak może stać się bardziej drażliwy czy nagle zacząć się bać codziennych sytuacji. Niestety, przywrócenie funkcji zdegenerowanym obszarom mózgu nie jest możliwe. Demencyjnego staruszka można jednak wesprzeć lekami, które opóźnią postęp choroby.
Dyskopatia
Ta bardzo bolesna choroba dotycząca kręgosłupa także może występować u psów. Przesuwający się, wypadający lub zniekształcony krążek międzykręgowy (dysk) uciska na nerwy i może być przyczyną bólu o różnym nasileniu. W skrajnych wypadkach przesunięcie się dysku może skutkować częściowym lub całkowitym paraliżem. Dyskopatia występuje najczęściej u małych ras. Jednak spotykana jest również u dobermanów, owczarków niemieckich i molosów, a także psów otyłych i starszych. Leczenie operacyjne jest trudne i kosztowne, dlatego w większości wypadków stosuje się jedynie leki przeciwzapalne i ograniczenie ruchu.
Zaćma
Budowa psiej gałki ocznej jest bardzo podobna do ludzkiej. Stąd też psiaki również mogą cierpieć na typowo ludzkie przypadłości związane ze wzrokiem. Zaćma (inaczej katarakta) to jedna z najczęstszych chorób oczu, jakie można spotkać u domowych pupili. Pojawić się może z wielu powodów – jako wrodzona przypadłość danej rasy psów, skutek urazu mechanicznego, zatrucia lub niedoborów żywieniowych, cukrzycy, a nawet ze starości. Na skutek zaćmy, czyli zmętnienia soczewki oka, pies może całkowicie stracić wzrok. Jedyną pewną metodą leczenia katarakty u psów jest przeprowadzenie trudnego zabiegu chirurgicznego.
Niedoczynność tarczycy
Jest to najczęściej diagnozowana choroba endokrynologiczna u psów. Jej objawy są podobne jak u ludzi z niedoczynnością tarczycy. Ciągłe zmęczenie, senność, poszukiwanie ciepłego miejsca do spania, wypadanie sierści, wyłysienia i przyrost masy to najczęstsze obserwowane symptomy tej choroby. Przyczyny niedoczynności tarczycy u psów nie są jeszcze do końca poznane. Jednak badania wskazują między innymi na związek z urazami mechanicznymi okolicy krtani powstającymi podczas szarpania się psa na obroży.
Otyłość
Ta choroba powszechnie występująca u ludzi z każdym rokiem dotyka coraz więcej domowych zwierzaków. Niektóre rasy psów, takie jak labradory, posiadają genetyczną skłonność do nadwagi. Genetycznie predysponowane do otyłości psiaki wykazują się zazwyczaj wyjątkową i niepohamowaną żarłocznością. Jednak za przekarmienie domowego pupila odpowiedzialny jest zawsze jego opiekun! Niezapewnienie psu optymalnej, zbilansowanej diety dostosowanej do jego potrzeb i odpowiedniej dawki dziennej aktywności sprawia, że czworonogi nabierają coraz więcej zbędnych kilogramów. Otyłość została uznana za poważną chorobę, która niesie ze sobą ciężkie konsekwencje dla całego organizmu, a w skrajnych wypadkach może doprowadzić nawet do śmierci!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined