Otyłe psy żyją krócej! To potwierdzone naukowo


Badania na 12 popularnych rasach psów ujawniają okrutną prawdę - otyłe psy żyją krócej! Jak bardzo nadmiarowe kilogramy skracają życie czworonogom?

Wiemy, że u psów – tak jak u ludzi – otyłość nie wpływa pozytywnie na zdrowie. Nadmiarowe kilogramy i notoryczne przekarmianie mogą sprzyjać zwiększonej podatności na choroby i skracać długość życia. Jednak po raz pierwszy naukowcy sprawdzili, o ile krócej żyją otyłe psy!

Otyłe psy naprawdę żyją znacznie krócej!

Badanie przeprowadzone zostało wyłącznie na psach kastrowanych lub sterylizowanych. Pod uwagę wzięto 12 najpopularniejszych ras psów wszystkich rozmiarów – od chihuahuy, pomeranianów i yorków, przez jamniki, beagle’e i boksery, aż do labradorów, golden retrieverów i owczarków niemieckich.

Największe różnice w długości życia wykazano wśród psów ras małych. Psy rasy yorkshire terrier o prawidłowej wadze żyją przeciętnie 16 lat. Natomiast ich otyli bracia żyją średnio już tylko 13,5 roku. Nadmiarowe kilogramy odbierają im przeciętnie aż 2,5 roku życia! Wśród większych psów różnica ta nie była już tak znacząca, jednak wciąż pozostała wyraźna. Otyłe beagle’e żyją średnio aż o dwa lata krócej. Najmniej, bo o pół roku, różniły się między sobą długości życia psów otyłych i o prawidłowej wadze wśród psów rasy owczarek niemiecki. Różnice te były podobne u czworonogów obydwu płci.

Spora część opiekunów nie zdaje sobie sprawy, że posiada otyłego psa i jak ogromny ma to wpływ na jego zdrowie. Nie wiedzą, że otyłe psy częściej cierpią na choroby stawów, mają problemy z oddychaniem i są bardziej podatne na nowotwory, a jakość ich życia jest o wiele mniejsza. To wszystko przekłada się na długość ich życia – powiedział autor badania, prof. Alex German (University of Liverpool).

Większość opiekunów psów czuje, że życie ich pupili jest zbyt krótkie. Te badania pokazują, jak poważnym ryzykiem jest otyłość wśród psów i jak ważne powinno być dbanie o prawidłową sylwetkę zwierzaka. Jeśli masz wrażenie, że twój pupil mógłby zrzucić kilka kilogramów – nie zwlekaj! Udaj się do lekarza weterynarii, który pomoże ci prawidłowo określić docelową wagę twojego czworonoga i wesprze cię w doborze odpowiedniej diety. Zadbanie o psiaka poskutkuje nie tylko jego dłuższym życiem, ale także ogólną poprawą jego samopoczucia.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments