Jakie rasy psów kochamy najbardziej? Oto najpopularniejsze rasy psów w Polsce!

fot. Shutterstock

Owczarki niemieckie, yorki, labradory, a może jamniki? Jakie są najpopularniejsze rasy psów w Polsce? To zestawienie może was zaskoczyć!

Jakie rasy psów preferują Polacy? Oto ranking najpopularniejszych ras, które podbiły serca Polaków!

Pierwsze miejsce na podium od wielu lat niezmiennie zajmuje owczarek niemiecki. Krótkowłosa odmiana tej rasy wciąż uwielbiana jest przez Polaków. Ten postawny, budzący respekt czworonóg stanowi olbrzymi kontrast z rasą, która zajęła drugie miejsce w rankingu – chihuahuą! W naszym kraju te drobne pieski preferowane są w odmianie krótkowłosej.

Trzecie miejsce w rankingu zajmuje kontrowersyjny buldog francuski. Te małe, płaskopyskie pieski uwielbiane są za swój pocieszny wygląd i przyjazny charakter. Na ich temat robi się jednak ostatnio coraz głośniej – ich krótkie pyszczki przyprawiają im wielu problemów zdrowotnych. Nie zraża to jednak Polaków, którzy wolą te słodkości nawet od labradorów, które w konkursie na najpopularniejsze rasy zdobyły dopiero czwarte miejsce.

Więcej małych niż dużych

Yorkshire terrier zajął w zestawieniu miejsce piąte. Charakterne teriery nie są już tak popularne jak kilka lat temu, jednak wciąż często można je spotkać w polskich domach. Szóste miejsce należy do jamników. Najpopularniejszym z nich okazuje się jamnik szorstkowłosy w standardowej wielkości. Siódme miejsce zajmuje berneński pies pasterski. Masywny, ale niezwykle zrównoważony pies, który może być wspaniałym towarzyszem rodzin wyprzedził w zestawieniu nawet cavalier king charles spaniele i jack russell teriery, którym pozostało odpowiednio ósme i dziewiąte miejsce.

Dziesiąte miejsce w zestawieniu zajął gończy polski. Tuż za nim znalazły się psy rasy border collie, buldog angielski i golden retriever. Popularny – wydawałoby się – maltańczyk zajął w rankingu dopiero szesnaste miejsce, a miejsce dwudzieste przypadło w udziale psom rasy husky. Popularne niegdyś beagle’e spadły aż na miejsce trzydzieste.

Najpopularniejsze rasy psów: TOP 10

1. Owczarek niemiecki

2. Chihuahua

3. Buldog francuski

4. Labrador retriever

5. Yorkshire terrier

6. Jamnik

7. Berneński pies pasterski

8. Cavalier king charles spaniel

9. Jack russell terrier

10. Gończy polski

Najmniej popularne rasy

Do najmniej popularnych w Polsce ras należą między innymi: shikoku, schapendoes, cimarron uruguayo, dansk-svensk gardshund i szpic włoski. W całym kraju można spotkać tylko po jednym, zarejestrowanym w ZKwP przedstawicielu wymienionych ras.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments