MALTAŃCZYK


Nieduży, czysto biały piesek do towarzystwa o długiej, jedwabistej, wymagającej systematycznej pielęgnacji sierści. Wrażliwy i dość delikatny psychicznie, jest jednocześnie wesołym i przyjaznym psiakiem. To prawdopodobnie jedna z najstarszych ras na świecie!

 

Charakter

Jako piesek od tysięcy lat bardzo blisko związany z człowiekiem w towarzystwie domowników jest pełen radości życia. Pozostawiony na długo w samotności zamieni się w kupkę nieszczęścia. Uwielbia pieszczoty, chętnie się przytula i śpi w łóżku. Jednak maltańczyki to nie tylko pieski kanapowe – są pełne energii, zawsze chętne do zabawy.

Umiejętności

Maltańczyki lubią ruch i długie spacery. A jeśli ich właściciel nie ma na to czasu, chętnie pobiegają za piłką w domu – w końcu ich niewielkie rozmiary pozwolą na to nawet w małym mieszkaniu.

maltańczyk na sofie z piłką
fot. Shutterstock

Rola pieska do kochania nie zabiła w nich inteligencji – w połączeniu z nastawieniem na człowieka sprawia to, że uczą się szybko i chętnie. Doskonale sobie radzą w agility.

Szkolenie i wychowanie

Wychowując i szkoląc maltańczyka, trzeba pamiętać, że jest to zwierzak wrażliwy. Nie wolno na niego krzyczeć ani traktować go ostro. Wystarczy podnieść głos, a już uzna to za karę. Nie znaczy to, że maltańczykowi można na wszystko pozwalać – ten mały spryciarz szybko wykorzysta naszą słabość.

maltańczyk na spacerze
fot. Shutterstock

Maltańczyk to piesek łagodny w stosunku do ludzi i zwierząt. Wprawdzie zaalarmuje, że nadeszli goście, ale zaraz potem przyjaźnie się z nimi przywita albo zachowa spokojny dystans. Ponieważ przedstawiciele tej rasy bywają nieśmiali, od małego należy zapoznawać szczenięta z różnymi sytuacjami.

Dla kogo ta rasa

Maltańczyk nadaje się dla większości osób. Maltańczyki zazwyczaj świetnie się dogadują z dziećmi, jednak nie poleca się ich na towarzyszy maluchów. Małe dziecko może niechcący zrobić poważną krzywdę filigranowemu zwierzątku, a z drugiej strony nawet łagodny piesek, broniąc się, może użyć zębów. Dlatego kontakty czworonoga z maluchami powinny się odbywać pod kontrolą dorosłych.Wady i zalety

Wady

 • delikatny, trzeba uważać przy kontaktach z większymi psami i dziećmi
 • pies wystawowy wymaga kosztownej pielęgnacji a domowy pupil regularnego czesania lub strzyżenia

Zalety

 • łagodny wobec ludzi i zwierząt
 • łatwy w wychowaniu
 • ekonomiczny w żywieniu
 • zdrowy i długowieczny


Zdrowie

Maltańczyki są zdrowe i długowieczne. Nawet typowe dla wielu ras miniaturowych problemy z wypadaniem rzepek kolanowych zdarzają się im rzadko. U niektórych piesków pojawiają się natomiast brązowe zacieki koło oczu. Przyczyną tego jest zwykle niedrożoność kanalików łzowych, zapalenie spojówek lub infekcja.

Żywienie

Maltańczyki zwykle cechuje bardzo dobry apetyt, dlatego narażone są na otyłość. Ważne zatem jest, aby nadzorować wagę pupila i nie przekarmiać go.

maltańczyk w kwiatkach
fot. Shutterstock

Maltańczyka można żywić dobrej jakości gotową karmą lub przygotowywać mu samodzielnie jedzenie w domu. W tym drugim przypadku warto podawać mu suplementy, zwłaszcza pomagające w utrzymaniu pięknej i zdrowej szaty.

Szukasz idealnej karmy dla psa tej rasy? Kliknij i sprawdź!

Pielęgnacja

Powodem mogącym zniechęcać do posiadania maltańczyka jest pracochłonna pielęgnacja, której wymaga pies wystawowy. Długa szata, żeby wyglądała okazale, potrzebuje wielu zabiegów, takich jak kąpiele (przynajmniej co dwa tygodnie), regularne czesanie i papilotowanie.

elegancki maltańczyk leżący
fot. Shutterstock

Włos właściwie pielęgnowanego czworonoga będzie się pięknie prezentował, nawet jeśli nie będziemy mu ograniczać swobody poruszania się. Jeśli nie chcemy pieska wystawiać, można go strzyc, co znacznie ułatwi pielęgnację. Zaletą rasy jest to, że nie linieje.

Portret maltańczyka
fot. Shutterstock

Uwagi wymagają także uszy, z których należy wyskubywać włos, oraz ząbki, na których jak u wielu małych psów odkłada się dość intensywnie kamień. Bardzo ważne jest, aby zwierzaka jak najwcześniej przyzwyczajać do wszystkich zabiegów. Instrukcji na temat pielęgnacji powinien udzielić hodowca lub doświadczony groomer.Historia

Maltańczyk to jedna z najstarszych ras psów do towarzystwa i najstarszych w ogóle znanych ras. Jego udokumentowana historia sięga prawie trzech tysięcy lat. Pochodzi on zapewne od małych czworonogów hodowanych pierwotnie do polowań na gryzonie, lecz dawno temu zmienił profesję, stając się wyłącznie pieskiem do towarzystwa.

Maltańczyk w biegu
fot. Shutterstock

Rasa może mieć korzenie azjatyckie, choć jej nazwa sugeruje związki z wyspą Maltą, która stanowiła ważny węzeł handlowy. Przybywający z Azji kupcy mogli w ramach handlu wymiennego pozostawiać tu także małe, białe pieski.

Bez wątpienia ogromny udział w ukształtowaniu rasy miały kraje basenu Morza Śródziemnego.

Szczenięta maltańczyka w koszyku
fot. Shutterstock


Wzorzec

Maltańczyk – grupa IX grupa FCI, sekcja 1, nr wzorca 65

 • Pochodzenie: obszar basenu Morza Śródziemnego, patronat – Włochy
 • Charakter: pełen energii, ruchliwy, wesoły, przyjazny wobec ludzi i zwierząt, inteligentny, wrażliwy, wymaga bliskiego kontaktu z człowiekiem
 • Wielkość: psy 21-25cm, suki 20-23cm
 • Waga: 2-4kg
 • Szata: długa (u dorosłego psa ma ok. 22cm), lśniąca, obfita i prosta, jedynie na łapach dopuszczalny jest włos kędzierzawy
 • Maść: czysto biała, dopuszcza się odcień kości słoniowej
 • Długość życia: 15-20 lat
 • Podatność na szkolenie: bardzo duża
 • Cena psa z rodowodem: 1800-3000 zł


Ciekawostki

Maltańczyk to jedna z najstarszych ras psów do towarzystwa i najstarszych w ogóle znanych ras. Jego udokumentowana historia sięga prawie trzech tysięcy lat!

Jego pochodzenie, podobnie jak yorka, jest plebejskie, dopiero potem stał się pupilem arystokracji. Pochodzi on prawdopodobnie od małych czworonogów hodowanych pierwotnie do polowań na gryzonie, lecz dawno temu zmienił profesję, stając się wyłącznie pieskiem do towarzystwa.