01.12.2021
Czego potrzebuje starszy pies? 5 wskazówek dla opiekuna seniora
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Masz pod opieką starszego psa? Gratulujemy – to fantastyczna przygoda mieć u swojego boku stabilnego, zrównoważonego zwierzaka z doświadczeniem życiowym. Tylko czy na pewno wiesz, jak się nim odpowiednio zajmować?
fot. Shutterstock
Starszy pies to prawdziwe złoto. On wie, na czym polega życie przy człowieku, co może go spotkać na spacerze i że na smyczy się nie ciągnie. Jego opiekun z kolei wie, czego jego pies nie lubi, co sprawia mu największą frajdę i czy są sytuacje, w których się boi. Duet idealny? Tak, gdyby nie problemy wynikające z wieku czworonoga. Na szczęście proces starzenia można nieco opóźnić. Oto 5 wskazówek dla osoby, która ma pod opieką starszego psa.
1. Spokoju
Czworonożny senior niczego innego nie pragnie tak bardzo jak rutyny. Stały rozkład dnia pozwala mu bez stresu funkcjonować, a jego układ trawienny może dobrze pracować, gdy wie, co i kiedy się wydarzy. Rutyna to też spokój, czyli życie bez niespodzianek. Choć młody pies może się dobrze odnaleźć w domu, w którym jest dużo gości, a cała rodzina często wychodzi na miasto, o tyle staruszek wolałby stronić od takich atrakcji. Ponad wszystko ceni też sobie sen – tak ważny dla regeneracji.
2. Żywienia
Starszy pies ma specyficzne potrzeby żywieniowe. Po pierwsze, powinien jeść 3, a nawet 4 razy dziennie, i to o stałych godzinach. Taki sposób karmienia ma wręcz działanie lecznicze i wspiera układ trawienny. To ważne, bo u staruszka układ ten nie funkcjonuje już tak dobrze jak u młodego psa i wymaga specjalnego traktowania. Poza tym istotne jest też to, czym tego seniora karmimy. Warto sięgać po karmy specjalnie przeznaczone dla psów po 7. roku życia, które zostały przez specjalistów tak zbilansowane, aby zawierały wszystko w odpowiednich proporcjach. Wszystko po to, by ten starszy organizm odżywić, ale go nie przeciążyć kaloriami. Przykładem takiego pożywienia jest mokra karma Dolina Noteci Premium Senior bogata w kurczaka z marchewką i bazylią.
3. Ruchu
Zaskoczony? Tak, tak, starszy pies też potrzebuje ruchu. Oczywiście spokojnego, bez biegania i niebezpiecznych zrywów. To ważne dla utrzymania dobrej kondycji, sprawnych stawów i zdrowej sylwetki. W przypadku staruszków musimy też pamiętać o tym, że takim psom grożą zaniki mięśni. Aby do tego nie doszło, ważne są suplementy, odpowiednia dieta, ale też codzienne spacery. Taki spacer seniora może i będzie trwał długo, a przejdziecie zaledwie kilkaset metrów, ale nie chodzi o pokonaną odległość, a po prostu o poruszanie się.
4. Leczenia
Dorosły, zdrowy pies może odwiedzać weterynarza raz w roku, jeśli nic mu nie dolega. W przypadku starszego psa to wykluczone – konieczne są zdecydowanie częstsze wizyty. Ich dokładna częstotliwość zależy od schorzeń, na jakie cierpi dany czworonóg i tego, jakie badania należy u niego wykonywać. Uważa się jednak, że staruszka, któremu teoretycznie nic nie dolega, powinno się pokazać weterynarzowi średnio co 4 miesiące.
5. Zrozumienia
Wbrew pozorom to niezwykle ważne – starszy pies potrzebuje od swojego człowieka spokoju, cierpliwości i poszanowania jego potrzeb. Opiekun powinien wykazywać się empatią i rozumieć, że jego pies wszystko robi teraz wolniej. Może już nie słyszeć na spacerze. Nie widzieć najlepiej. Nie dojadać, gdyż jego węch osłabł. Wszystko to jednak spowodowane jest wiekiem i – na co musimy być przygotowani – już się nie poprawi. Jednak to mądre, doświadczone spojrzenie warte jest ewentualnych poświęceń, na jakie musi się zdobyć opiekun seniora. Czyż nie?
Artykuł sponsorowany
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined