18.08.2018
Miłośnicy zwierząt odetchną z ulgą. Kolczatki zakazane w Holandii
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W lipcu zaczęły obowiązywać nowe przepisy prawa dotyczące traktowania zwierząt w kraju tulipanów i wiatraków. Miłośnicy zwierząt mogą się cieszyć, a zwierzaki odetchnąć z ulgą: kolczatki zakazane w Holandii.
fot. Shutterstock
Niestety na naszych ulicach można jeszcze spotkać psy, którym właściciele zakładają na szyję kolczatki. W kraju tulipanów i wiatraków taki widok nie będzie już możliwy: kolczatki zakazane w Holandii. Kolczatka nie tylko źle wpływa na zdrowie psów, ale wywołuje też i utrwala problemy z zachowaniem.
Robię wszystko, by właściciele zmieniali kolczatki na zwykłe obroże lub szelki. Jeśli ktoś przynosił kolczatkę czy łańcuszek jako dar dla schroniska, w którym pracuję, lądowały one w kartonie, a psom, które trafiały do ambulatorium na zabiegi, zamienialiśmy kolczatki na zwykłe obroże – tłumaczyła kilka lat temu na łamach magazynu „Mój Pies” Zula Przybylińska, behawiorystka ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz, klikając TUTAJ.
Kolczatki zakazane w Holandii
Nowe zapisy pojawiły się w „Ustawie o zwierzętach” i weszły w życie 1 lipca tego roku. Jest w niej mowa m.in. o tym, że zabronione jest maltretowanie lub zaniedbywanie zwierząt. W ustawie dodano też zapis, że użycie kolczatki, a nawet tylko zakładanie jej zwierzętom (nie tylko psom) będzie traktowane jak znęcanie się nad nimi.
W paragrafie dotyczącym kolczatki wskazano, że zabronione jest zakładanie zwierzętom obroży, które ranią ich szyję, a tym samym zadają im ból ostrymi kolcami, niezależnie od tego, czy zostały zrobione z metalu czy z tworzywa sztucznego. Nie wolno też używać tzw. łańcuszków zaciskowych.
Kolczatka pomaga w nauce chodzenia na smyczy? To mit!
I kolczatki, i łańcuszki zaciskowe służyły dotąd do kontrolowania psa trzymanego na smyczy, miały też pomóc wyeliminować niepożądane zachowania, głównie ciągnięcie na smyczy. Współczesna wiedza poparta badaniami naukowców nie pozostawia jednak wątpliwości: kolczatka nie tylko nie oduczy ciągnięcia na smyczy, ale wręcz utrwali dotychczasowe niepożądane zachowania i doprowadzi do powstania nowych. Ból, który towarzyszy psu mającemu na szyi kolczatkę zamiast zwykłej obroży lub szelek, prowadzi do zachowań agresywnych.
Na razie dopuszczalne jest jeszcze w Holandii używanie obroży elektronicznych, ale i tu holenderscy ustawodawcy mogą wprowadzić nowe przepisy. Na razie trwają badania skutków stosowania takich obroży prowadzone przez naukowców.
Informacja: „Kolczatki zakazane w Holandii”, może tylko cieszyć. Wszak psy, nasi najlepsi przyjaciele, to żywe stworzenia, które tak jak my odczuwają ból. Znęcanie się nad nimi przez zakładanie kolczatki jest nieludzkie.
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined