16.04.2017
Za gryzaki oddam buty
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Najsmaczniejsze są buty skórzane – bo naturalne! Mnóstwo równie naturalnych gryzaków znajdziesz w sklepach zoologicznych.
fot. Shutterstock
Uszy wieprzowe, paski wołowe, kurze łapki, żołądki, żwacze, zrobione ze skóry buciki i kości… Mają w czym wybierać właściciele zarówno dużych, jak i miniaturowych psów, znajdzie się coś i dla szczeniaka, i dla czworonożnego seniora.
WAŻNE! Tylko z dobrego źródła
Z gryzakami jest tak samo jak z każdym innym jedzeniem – ważne, żeby były ze sprawdzonego miejsca i niezepsute. Dlatego suszonych uszu, łapek ani żwaczy nie kupuj na targu lub w małym osiedlowym sklepie zoologicznym, do którego rzadko ktoś zagląda. Wybieraj gryzaki fabrycznie zapakowane, z podanymi w opisie składem, pochodzeniem i datą ważności.
Gdy chcesz zająć psa na dłużej…
…wybierz dla yorka suszoną kurzą łapkę lub szyjki drobiowe, a dla ważącego ponad 30 kg labradora – raczej penis lub ścięgna wołowe.
Gdy masz szczeniaka…
…poszukaj wśród gryzaków, które zawierają wapń. Łatwo je rozpoznać, bo są w białym – a nie naturalnym, brązowym – kolorze. Z wapniem dostaniesz na przykład kurze łapki, ogony wieprzowe, uszy wołowe i wieprzowe. Ich zaletą, która może się spodobać właścicielom, jest to, że nie brudzą ani się nie kruszą. W dodatku mają niezbyt intensywny zapach. Gryzaki te można więc spokojnie podawać w mieszkaniu i nie martwić się o brudny dywan. Albo zabrać do pubu lub kawiarni, by towarzyszący nam pies się nie nudził.
Gdy twój pupil jest otyły lub starszy…
…trzeba niestety ograniczyć liczbę gryzaków i przysmaków. Czasami jednak można podać psiakowi coś do chrupania, zwracając jedynie uwagę na to, by gryzak miał zmniejszoną ilość tłuszczu. Do takich dietetycznych gryzaków zaliczamy: penisy, serca, płuca, wątrobę oraz części drobiowe bez skóry.
Gdy mieszka z tobą czworonożny alergik…
…odpada najpopularniejszy przysmak, czyli suszone uszy wieprzowe. Ale w sprzedaży są też uszy królicze i jagnięce. Dla alergika można też wybrać ryby (suszone flądry, szprotki i śledzie).
Gdy zajmujesz się psem niejadkiem…
…wybierz żwacze wołowe. Ale uwaga! Wydzielają naprawdę intensywny zapach i nam, ludziom, trudno go znieść, dlatego żwacze podawaj tylko na balkonie lub w ogródku.
Polecane przez redakcję
Reklama
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
16.04.2023
Ziemniaki dla psa. Czy pies może jeść ziemniaki?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Podobno pies nie trawi ziemniaków… Czy na pewno są one zupełnie bezwartościowe dla czworonoga? Sprawdź, czy pies może jeść ziemniaki!
undefined
12.04.2023
Skręt żołądka u psa – przyczyny, objawy, leczenie
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skręt żołądka u psa to śmiertelne zagrożenie. Jak uchronić czworonoga przed takim problemem i jak rozpoznać, kiedy musimy zabrać psa do weterynarza?
undefined
06.04.2023
Jajko dla psa. Czy pies może jeść jajko i w jakiej formie je podawać?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Jajko dla psa może być smacznym i zdrowym dodatkiem do codziennej diety. Czy pies może jeść jajko na surowo, gotowane albo smażone? Sprawdź, jak podawać psu ten składnik!
undefined