Bierzemy Brutusa na wycieczkę

fot. Shutterstock

Wybieracie się na wpsólne wakacje z pupilem? To wspaniale! Niestety, może się zdarzyć, że nie przygotowany i źle ułożony pies zmarnuje wam cały wyjazd. Radzimy, jak tego uniknąć

Brutus, dwuletni doberman niemalże cały swój pobyt we Władysławowie spędził w hotelowym pokoju. Przyczyna? Jego właściciele nie przewidzieli faktu, że silny popęd do obrony rodziny, który Brutus okazuje codziennie biegając po swojej posesji, przeniesie również na ludzi przebywających na plaży.
Klara rasy berneńczyk przez blisko tydzień przeszkadzała swym państwu… całonocnym chrapaniem. Wrócili z wakacji niewyspani i niezadowoleni z nieplanowanych wydatków – pod koniec pobytu byli już tak zmęczeni, że zdecydowali się wynająć dla Klary osobny domek campingowy.

Konieczna smycz
Podobne przykłady można by mnożyć bez końca. Dlatego zanim podejmiecie decyzję o wyjeździe z ukochanym psem zastanówcie się czy tam, dokąd się udajecie, wasz pupil będzie czuł oraz zachowywał się dobrze. Latem panują zazwyczaj wysokie temperatury, dlatego lepiej, by psy obficie owłosione (kaukaz, bernardyn) oraz krótkowłose (mops, buldog) pozostały w domu np. pod czujnym i troskliwym okiem jakiejś bliskiej im osoby. Gdy w Waszym towarzystwie i rodzinie nie znajdujecie nikogo odpowiedniego do zaopiekowania się zwierzęciem, radzę oddać je do hotelu. Uprzedzam jednak, że w sezonie psie pensjonaty są bardzo oblegane i miejsce należy rezerwować co najmniej kilka tygodni naprzód. Nie radzimy wyjeżdżać z psem także wówczas, gdy jest on agresywny, dużo szczeka, nie lubi dzieci, a przede wszystkim, gdy nie jest całkowicie posłuszny bez smyczy. Na wakacyjny wyjazd kwalifikują się wyłącznie psy o umiarkowanym temperamencie i łagodnym charakterze.

Pies w samochodzie
Niezbędne jest wcześniejsze opanowanie, chociaż kilku podstawowych komend jak: do nogi, siad, zostań, stój. Jeśli planujesz podróż samochodem piesek powinien być wcześniej przyzwyczajony do dłuższych wycieczek autem. Musicie się przygotować na to, że trzeba będzie robić częstsze niż zwykle postoje, aby napoić psa wodą oraz pozwolić mu na „rozprostowanie kości”. Jeśli auto nie ma klimatyzacji, nie wolno pozwalać psu na dłuższe wychylanie głowy przez uchylone okno. Czworonogi to uwielbiają, ale potem zwykle ciężko chorują na uszy.

Wspólne przygody
Ważne jest, jaki rodzaj wypoczynku preferujecie. Psy doskonale czują się w hotelach, gospodarstwach agroturystycznych, domkach campingowych. W tym wypadku jednak konieczna jest zgoda kierownika ośrodka.
Mam mieszane uczucia, jeśli idzie o zabieranie pupila na jacht lub tym bardziej kajak. Naprawdę tylko nieliczne psy lubią towarzyszyć swym państwu w takiej turystyce. Przebywanie na łódce jest dla czworonoga uciążliwe nie tylko ze względu na brak możliwości swobodnego ruchu, lecz również z powodu niemożliwości załatwienia potrzeb fizjologicznych. Ale jeśli jesteście doświadczonymi wodnikami, a pies jest posłuszny, pozostaje życzyć Wam „stopy wody pod kilem”.
Psy nie powinny również uczestniczyć w długich wycieczkach pieszych lub rowerowych, gdyż jest to dla nich zbyt forsowne. Jeśli planujecie uprawianie takiej turystyki, lepiej nie zabierajcie ze sobą swojego pupila.
Mimo, że wypoczynek z psem jest niemalże tak samo kłopotliwy jak z małym dzieckiem, warto się na ten trud zdecydować. Nic tak nie buduje więzi jak wspólne przeżywanie przygód.
Przestrogi dla właściciela psa

1. W upalne dni chroń psa przed przegrzaniem, zabezpieczając go przed słońcem i ewentualnie, co jakiś czas, nacierając mokrym ręcznikiem. Pozostawienie czworonoga w samochodzie jest niedopuszczalne.
2. Pamiętaj, że spuszczanie psa ze smyczy w lasach jest niedozwolone i grozi poważnym konfliktem z funkcjonariuszem straży leśnej.
3. Uważaj na kleszcze, szczególnie jeśli spędzasz ze swym podopiecznym wakacje w północno-wschodniej Polsce. Pasożyty usuwaj pincetą.
4. Gdy to konieczne zakładaj psu kaganiec, ale pamiętaj, że wtedy zwierzak łatwiej ulega przegrzaniu.
5. Podczas jazdy samochodem nie pozwalaj psu na długotrwałe wychylanie głowy przez otwarte okno.
Na urlopie dobrze spisują się takie rasy jak:

1. Owczarek niemiecki
2. Retriever
3. Jamnik
4. Sznaucery: miniatura i średni
5. Mieszańce
6. Beagle

Nieco trudniej wyobrazić sobie wyjazd z psami takimi jak:
1. Owczarek kaukaski
2. Owczarek podhalański
3. Mastiff neapolitański
4. Pitbull terier
5. Husky
6. Alaskan malamute
Savoir-vivre dla turystów z psami

1. Przed wejściem do restauracji, hotelu lub innego lokalu upewnij się, czy psy są tam mile widziane
2. Na campingu, czy plaży kontroluj zachowanie czworonoga na tyle, aby inni wczasowicze nie czuli się jego obecnością skrępowani lub co gorsza przestraszeni
3. Przedstaw otoczeniu swojego psa, powiedz jak ma na imię i zapewnij, że nie muszą się obawiać jego zachowania
4. Nie pozwalaj psu na bieganie oraz załatwianie się w pobliżu obcych dzieci. Ich rodzicom takie zachowanie może się nie spodobać i wywołać niepotrzebne konflikty

Jak nauczyć psa pływania
1. Jeśli pies z własnej woli nie chce wejść do wody nie stosuj żadnego przymusu
2. Jeśli lubi aportować rzuć mu patyk, na początek dwa-trzy metry od brzegu
3. Sam wejdź do wody i zachęć go, aby do ciebie podszedł, a potem podpłynął
4. Bardzo opornego ucznia można wnieść na rękach i niedaleko od brzegu włożyć do wody. Ty na własnych nogach, a on wpław wrócicie do brzegu. Pochwal psa za ten wyczyn.
Kot na wakacjach

Co kot powinien umieć, abyśmy mogli swobodnie z nim podróżować:
1. Chodzić na smyczy
2. Przychodzić na wołanie
3. Spokojnie przebywać w klatce
4. Lubić jazdę samochodem lub innym używanym przez nas środkiem lokomocji
5. Nie okazywać nadmiernego lęku przed otoczeniem
6. Akceptować towarzystwo psów

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments