Błędne koło


Czasem, gdy pragniemy oduczyć naszego psa złych nawyków, niechcący je utrwalamy. Jakie błędy powtarzamy najczęściej?

Spóźniona reakcja
Lepiej zapobiegać – ta zasada dotyczy także wychowywania i szkolenia psa. Często reakcja właściciela na niewłaściwe zachowanie podopiecznego jest spóźniona – np. gdy widzimy, że pies czai się na innego czworonoga, staramy się go powstrzymać, szarpiąc smycz. Takie postępowanie tylko spotęguje jego agresję. Dlatego powinniśmy zadziałać, jeszcze zanim nasz ulubieniec pomyśli o ataku – i odwrócić jego uwagę za pomocą smakołyku czy zabawki lub po prostu szybko odbiec w przeciwną stronę, równocześnie wołając go.

Próby przekupstwa
Na zastosowanie metody ze smakołykiem jest jednak za późno, gdy pies już się zachowuje w sposób niepożądany. Zdarza się, że nie umiejąc uspokoić szczekającego zwierzaka, wołamy go do kuchni i szukamy w lodówce jakiegoś przysmaku, który chociaż przez chwilę go zajmie. Niestety, ta metoda tylko utrwali zły nawyk, ponieważ nasz podopieczny uzna, że został nagrodzony. Jedynym skutecznym sposobem jest w tym wypadku nakazanie psu zdecydowanym głosem, aby się uspokoił.

Pocieszanie w złym momencie
Traktowanie zwierząt jak ludzi prowadzi do nieporozumień i porażek szkoleniowych. Przykładowo, pocieszając wystraszonego szczeniaka, uczymy go, że za okazywanie lęku jest nagroda. Nie oznacza to oczywiście, że wylęknione zwierzę należy karcić. Podobnie jak w przypadku chęci ataku na innego czworonoga trzeba odwracać uwagę psiaka, np. za pomocą smakołyku, zanim zdąży okazać strach.

Nerwowe komendy, gwałtowne ruchy
Gdy walczymy z jakimś utrwalonym złym nawykiem psa, często tracimy cierpliwość. Wydajemy wtedy komendy nerwowo, wykonujemy gwałtowne ruchy – m.in. odpychamy skaczącego psa. Zwłaszcza szczeniak odbierze takie zachowanie jako zachętę do zabawy. W takich sytuacjach najlepszy skutek odniesie całkowite ignorowanie psa lub wydanie mu komendy, która go uspokoi – „siad” lub „leżeć” (jeśli oczywiście ją zna).

Gonienie niesfornego psa
Pogoń za psem zawsze odnosi skutek odwrotny do zamierzonego – niezależnie od tego, czy łapiemy go, bo nie chce przyjść na zawołanie, czy próbujemy mu odebrać jakąś zdobycz. Pies jest od nas szybszy, zwinniejszy, a uciekając nam, wyśmienicie się bawi. Aby go zwabić, należy… uciekać – najlepiej ze smakołykiem, zabawką lub patykiem w garści.Zasady postępowania z czworonogami nie są trudne. A to, że psy takie bywają, wynika najczęściej stąd, że usiłujemy je wychować… po ludzku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments