Komendy! 3 najczęstsze błędy podczas ich wydawania


Komendy słowne. Dla nas "oczywista oczywistość". Dla psa - często zgadywanie w ciemno. A przynajmniej wtedy, kiedy popełniasz jeden z poniższych błędów.

Jakie są 3 najczęstsze błędy, które popełniamy przy wydawaniu komend?

1. Intonacja

Jeśli myślisz, że dla psa nie ma różnicy pomiędzy przeciągłym i niskim SIAAAAAD, a krótkim i ostrym SIAD, jesteś w błędzie. Intonacja to wspaniałe narzędzie, którym możemy przyspieszyć proces nauki danej komendy, jak i go zwolnić.

Jeśli twój pies należy do psów łatwo rozkojarzających się, i z reguły pobudzonych samym faktem możliwości treningu, to zdecydowanie unikaj krótkich brzmień o wysokiej tonacji. Przydadzą one się psom, które trudno osiągają poziom optymalnego stanu „nakręcenia”. Z kolei jeśli twój pies jest typowym powolniakiem, nie stosuj przeciąganych słów.

2. Słowo klucz

Siad, siadaj, usiądź, siądź, no siedź żesz, siad mówię, powiedziałem siad, siadł pies. To tylko część z możliwości, jaką słyszę podczas egzekwowania od psa komendy „siad”. I o ile dla psa różnica pomiędzy siad a siadł, siad i siadaj jest jeszcze do zniesienia, to inne udziwnienia już nie.

Jeśli twój pies mimo wszystko rozumie, o co ci chodzi, to tylko dzięki swojej cennej umiejętności obserwacji. Gest dłonią, wyprostowana sylwetka lub złączone nogi to sygnały, które podpowiadają, o co ci chodzi. Zadziwiające, jak często my, ludzie, traktujemy psy jak istoty rozumiejące wszystkie niuanse naszego języka.

3. Powtarzanie

Błąd ten nie jest błędem w odczuciu psa, wręcz przeciwnie. Im więcej razy powtarzamy (siad, siad, no siad!), tym pies dłużej może być nieposłuszny. My jednak tym nawykiem robimy sobie wiele kłopotu. Nie dość, że pies zatraca posłuszeństwo na pojedyncze hasło „leżeć”, to jeszcze uczy się, że właściwa komenda powinna brzmieć „leżeć, leżeć, leeeżeć”. A raczej nikt z nas nie liczy, ile razy powtarzamy daną komendę, zanim ją pies wykona. Duży błąd. Cierpliwość jest cnotą nie bez powodu i w tym przypadku.

I jak, czy któryś z powyższych błędów jest twoim problemem? A może masz inny, własny grzeszek,który wychodzi na jaw podczas niekonsekwentnego wydawania komendy?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments