Brytyjczycy wolą psy!


Po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii liczba psów nieznacznie przewyższyła liczbę kotów.Z badań przeprowadzonych dla zrzeszenia producentów karmy dla psów Pet Food Manufacturers’ Association wynika, że na Wyspach żyje obecnie 8,3 mln psów, czyli o ponad 3 mln więcej niż w 1970 r., kiedy przeprowadzono podobne badanie. Wynik ma historyczne znaczenie także z innego powodu – po raz pierwszy liczba psów mieszkających w Wielkiej Brytanii okazała się wyższa niż liczba kotów, których na podstawie ostatnich szacunków jest ok. 100 tys. mniej.
Przeprowadzająca badanie firma Mintel upatruje takiego stanu rzeczy m.in. w lansowanej przez celebrytów modzie na psa. – Psy to dziś pewnego rodzaju gadżet – mówi w wywiadzie dla „The Sunday Times” Ben Perkins, analityk Mintela. Taki stan rzeczy potwierdza The Kennel Club. Ze statystyk związku wynika, że od 2001 r. liczba tzw. psów torebkowych takich jak mops wzrosła sześciokrotnie, a chihuahua trzykrotnie.
W ciągu ostatnich kilku lat na Wyspach znacznie wzrosła także liczba hodowców – amatorów, którzy bardzo tanio sprzedają swoje szczenięta albo wręcz pozbywają się ich za darmo. Największe skupiska psów znajdują się w Walii i West Midlands. W dziesiątce najpopularniejszych ras pojawiają się labradory, border collie, jack russell terriery, yorkshire terriery, owczarki niemieckie, rottweilery, bischon frise, cocker spaniele razem z shih tzu, labradoodle wraz z golden retrieverami, geryhoundy oraz chihuahua.
 
Katarzyna Kopacz, Londyn
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments