Pies Bunny potrafi rozmawiać ze swoją opiekunką. Sprawdź, jak to robi!

fot. www.instagram.com/what_about_bunny

Sheepadoodle o imieniu Bunny zyskał ogromną popularność na TikToku. Pies za pomocą maty dźwiękowej komunikuje się ze swoją opiekunką!

Każdy psi opiekun zastanawia się, co powiedziałby jego pupil, gdyby tylko potrafił mówić. Chciałby poznać myśli i uczucia psa. Alexis Devine z Waszyngtonu już nie musi się nad tym zastanawiać. Z dotychczasowych badań wiemy, że inteligencję przeciętnego psa możemy porównać do zdolności umysłowych dziecka w wieku 2-2,5 roku. Są jednak psy, które wyróżniają się spośród innych czworonogów. Bunny za pomocą specjalnej maty dźwiękowej wypowiada więcej słów niż niejedno dwuletnie dziecko. Kiedy pies chce coś zakomunikować swojej opiekunce, wybiera z urządzenia odpowiedni przycisk, który wypowiada dane słowo.

Moc maty dźwiękowej

Bunny to sheepadoodle (mieszanka bobtaila z pudlem). 15-miesięczny pies pod wieloma względami niczym nie różni się od innych psów – uwielbia biegać po plaży, wykonywać sztuczki w zamian za smakołyki czy bawić się w przeciąganie liny ze swoją opiekunką. Jest jednak coś, co wyróżnia Bunny’ego od pozostałych psów – umiejętność „mówienia”.

Alexis Devine od samego początku kładła nacisk na naukę posłuszeństwa. Kobiecie zależało też, by stworzyć z Bunny’m silną więź. Dlatego postanowiła zdobyć wiedzę z zakresu zachowań i sposobu komunikacji psów. W tym celu zaczęła obserwować na Instagramie psich trenerów, dołączyła do różnych grup na Facebooku, oglądała filmy na YouTube, a także czytała książki o behawioryzmie psów. To właśnie wtedy Alexis natrafiła na Christinę Hunger, specjalistkę od zaburzeń mowy u dzieci, która jako pierwsza wykorzystała matę dźwiękową z przyciskami – każdy przycisk odpowiada konkretnemu wyrażeniu. Technikę tę przetestowała na psie. W ten sposób kobieta chciała sprawdzić, czy psy również, tak jak dzieci, potrafią wyrażać się za pomocą tego urządzenia. Więcej o Christinie Hunger i jej zdolnej Stelli przeczytasz TUTAJ.

Nie tylko słowa…

Przez ostatni rok Alexis Devine uczyła Bunny’ego korzystania z maty dźwiękowej. Za pomocą drobnych wzmocnień pies poznawał znaczenie każdego przycisku. Alexis zaczęła od nauczenia pupila korzystania z przycisku „spacer”. Kobieta umieściła go przy drzwiach i naciskała za każdym razem, gdy wypowiadała to słowo i wychodziła razem z psem z domu. Obecnie Bunny ma na swojej macie ponad 70 przycisków. Pies jest w stanie zakomunikować opiekunce, kiedy coś go boli, a nawet zadać pytania egzystencjalne. Bunny za pomocą przycisków jest w stanie odwołać się do wydarzeń z przeszłości.

@what_about_bunny

Check your doggy’s paws if you live in an area with foxtail #ouchie #talkingdog #cutedog #communication #doggyanthem

♬ original sound – I am Bunny

Alexis dokumentowała postępy Bunny’ego w mediach społecznościowych. Pies jest prawdziwą gwiazdą na TikToku – konto obserwuje blisko 6 milionów osób!

@what_about_bunny

Bunny: Bringing you existential content since dogs could talk #bunnythedog #talkingdog #fypシ #aac #WeekendVibes #doggos

♬ original sound – I am Bunny

Pies używa także różnych kombinacji słów. Na przykład takich, które oddają cechy wyglądu jakiegoś zwierzęcia. Kiedyś Bunny podczas spaceru spotkał jelenia. Gdy tylko Alexis wróciła z psem do domu, zwierzę od razu nacisnęło przyciski odpowiadające wyrażeniom „kot” i „hipopotam”.

Bunny gwiazdą TikToka i badania TheyCanTalk

Tym czworonożnym gwiazdorem zainteresowali się jednak nie tylko internauci. Bunny’ego obserwują bowiem naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Celem badania TheyCanTalk jest lepsze zrozumienie, w jaki sposób psy interpretują ludzki język.

Tak naprawdę to otwarte badanie. Zatem każdy, kto próbuje nauczyć swoje zwierzę komunikowania się, może dołączyć i przekazywać badaczom swoje obserwacje – mówi Alexis Devine, opiekunka Bunny’ego.

Alexis Devine ma jednak swoją własną teorię. Uważa, że ​​Bunny zapamiętuje rozmieszczenie przycisków, tak jak ludzie uczą się pisać na klawiaturze. Dr Federico Rossano z Uniwersytetu Kalifornijskiego jest zaskoczony tym, co obserwuje jego zespół i do jakich wniosków dochodzi.

Zaobserwowaliśmy, że kiedy psy zrozumieją choć kilka przycisków, są w stanie tworzyć całe kombinacje. Byliśmy świadkami kombinacji sześciu przycisków. To jest, mówiąc szczerze, więcej niż się spodziewałem. Wiemy również, że kilka psów używa ponad 20 przycisków – powiedział Rossano.

Bunny i Alexis Devine

Bunny jest jednym z 1300 psów biorących udział w badaniu. Alexis przyznaje, że udział w projekcie jeszcze bardziej wzmocnił więź między nią a pupilem. Jeśli jesteście ciekawi, co jeszcze do powiedzenia ma Bunny, koniecznie zajrzyjcie na Instagrama lub TikToka.

źródło: www.insider.com | zdjęcie główne: www.instagram.com/what_about_bunny

Autor: Magdalena Olesińska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments