19.12.2012
Chemia w plastikowych zabawkach dla psów
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Psy gryzące plastikowe zabawki mogą być narażone na niebezpieczne dla ich organizmów substancje chemiczne, takie jak ftalany i bisfenol A – ostrzegają naukowcy.
fot.Thinkstock
Plastikowe aporty i inne zabawki dla psów mogą zawierać ftalany i bisfenol A (BPA), które są szkodliwe dla zdrowia – podał serwis LiveScience. – Wiele się mówi o tym, jak wpływają na ludzi związki chemiczne wchodzące w skład plastiku. Ponieważ dbamy o nasze psy i zależy nam na ich zdrowiu, postanowiliśmy się przyjrzeć, jak na nie oddziałuje chemia – mówi ekotoksykolog prof. Phil Smith z teksaskiego Uniwersytetu Technicznego.
Prof. Smith i studentka Kimberly Wooten na potrzeby badania stworzyli sztuczną psią ślinę, a zabawki zgniatali stalowymi szczypcami. W ten sposób naśladowali żucie zabawek przez psy. Wystawili też kilka zabawek i podłużnych aportów pływających na działanie czynników atmosferycznych. – Odkryliśmy, że starzenie się materiału i wpływ czynników atmosferycznych zwiększają koncentrację bisfenolu A i ftalanów. W zabawkach związki te były mniej skoncentrowane niż w aportach – mówi prof. Phil Smith i dodaje, że w zabawkach znajdowały się też inne chemikalia przypominające estrogen.
Prawdopodobnie ftalany, które sprawiają, że materiały są bardziej elastyczne, i bisfenol A, wpływają na rozregulowywanie gospodarki hormonalnej organizmu. Według ostatnich badań bisfenol A występujący w materiałach, z których wytwarzane są okulary, opakowania żywności, butelki ze smoczkiem (od marca 2012 Unia Europejska zakazała używania go do ich produkcji) czy plomby, wpływa na pogorszenie płodności kobiet i zwężenie żył. Oddziałuje też na płód, przyczyniając się do późniejszych problemów z zachowaniem i otyłości.
– Wpływ czynników środowiskowych na zdrowie psów nie jest dokładnie zbadany – podkreśla Kimberly Wooten. – Bezpieczna dla jednego gatunku dawka związku chemicznego nie musi być bezpieczna dla innych. Ilość bisfenolu A i ftalanów stwierdzona przez nas w aportach mieściła się w górnej granicy normy określonej dla dziecięcych zabawek.
Wyniki badań ogłoszono podczas konferencji Society of Environmental Toxicology and Chemistry w Kalifornii. PAP, MC
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.07.2025
Ciężkie chwile po tragedii w Ząbkach: mieszkańcy poszukują swoich pupili
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W czwartek, 3 lipca, po godz. 19 w podwarszawskich Ząbkach doszło do pożaru w jednym z budynków na osiedlu przy ulicy Powstańców. Ogień momentalnie objął cały dach i rozprzestrzenił się dalej, powodując ogromne zniszczenia. Ponad 500 osób w ułamku sekundy straciło dach nad głową, a teraz mierzą się z kolejną tragedią – poszukują swoich zwierząt.
undefined
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined