Chemia w plastikowych zabawkach dla psów


Psy gryzące plastikowe zabawki mogą być narażone na niebezpieczne dla ich organizmów substancje chemiczne, takie jak ftalany i bisfenol A – ostrzegają naukowcy.

 

Plastikowe aporty i inne zabawki dla psów mogą zawierać ftalany i bisfenol A (BPA), które  są szkodliwe dla zdrowia – podał serwis LiveScience. – Wiele się mówi o tym, jak wpływają na ludzi związki chemiczne wchodzące w skład plastiku. Ponieważ dbamy o nasze psy i zależy nam na ich zdrowiu, postanowiliśmy się przyjrzeć, jak na nie oddziałuje chemia – mówi ekotoksykolog prof. Phil Smith z teksaskiego Uniwersytetu Technicznego.

 

Prof. Smith i studentka Kimberly Wooten na potrzeby badania stworzyli sztuczną psią ślinę, a zabawki zgniatali stalowymi szczypcami. W ten sposób naśladowali żucie zabawek przez psy. Wystawili też kilka zabawek i podłużnych aportów pływających na działanie czynników atmosferycznych. – Odkryliśmy, że starzenie się materiału i wpływ czynników atmosferycznych zwiększają koncentrację bisfenolu A i ftalanów. W zabawkach związki te były mniej skoncentrowane niż w aportach – mówi prof. Phil Smith i dodaje, że w zabawkach znajdowały się też inne chemikalia przypominające estrogen.

 

Prawdopodobnie ftalany, które sprawiają, że materiały są bardziej elastyczne, i bisfenol A, wpływają na rozregulowywanie gospodarki hormonalnej organizmu. Według ostatnich badań bisfenol A występujący w materiałach, z których wytwarzane są okulary, opakowania żywności, butelki ze smoczkiem (od marca 2012 Unia Europejska zakazała używania go do ich produkcji) czy plomby, wpływa na pogorszenie płodności kobiet i zwężenie żył. Oddziałuje też na płód, przyczyniając się do późniejszych problemów z zachowaniem i otyłości.

 

– Wpływ czynników środowiskowych na zdrowie psów nie jest dokładnie zbadany – podkreśla Kimberly Wooten. – Bezpieczna dla jednego gatunku dawka związku chemicznego nie musi być bezpieczna dla innych. Ilość bisfenolu A i ftalanów stwierdzona przez nas w aportach mieściła się w górnej granicy normy określonej dla dziecięcych zabawek. 

 

Wyniki badań ogłoszono podczas konferencji Society of Environmental Toxicology and Chemistry w Kalifornii. PAP, MC

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments