Chipsy dla psa. Czy pies może jeść chipsy?


Otwierając paczkę chipsów, zawsze czujesz na sobie czujny wzrok czworonoga? Sprawdź, czy pies może jeść chipsy razem z tobą!

Każdy z nas od czasu do czasu ulega pokusie i kupuje sobie paczkę chipsów. Ziemniaczane plastry to także przekąska, bez której nie uda się domowa impreza czy wieczór filmowy z przyjaciółmi. Czy pies też może jeść chipsy? Czy jednak zaszkodzi mu zjedzenie chipsa, który niechcący spadł nam na podłogę?

Z czego zrobione są chipsy?

Jak sama nazwa wskazuje, chipsy ziemniaczane zrobione są z ziemniaków. Jednak to nie wszystkie składniki tej przekąski. Zawiera ona także ogromną ilość tłuszczu użytego do smażenia chipsów, bardzo dużo soli i przeróżne przyprawy – zależnie od smaku. W chipsach nie znajdziemy żadnych cennych składników pokarmowych. Za to węglowodany i tłuszcz to prawdziwa bomba kaloryczna. 100 g tej przekąski ma ponad 500 kalorii! Z tego powodu chipsy uważane są za niezdrowe dla ludzi – zbyt częste jedzenie chipsów łatwo doprowadzi nas do nadwagi. Mają także wysoki indeks glikemiczny i mogą zawierać akrylamid powstały przy smażeniu ziemniaków w głębokim tłuszczu. Związek ten zwiększa ryzyko miażdżycy i chorób układu pokarmowego. Czy mimo wszystko pies może jeść chipsy?

pies może jeść chipsy
fot. Shutterstock

Czy pies może jeść chipsy?

Zjedzenie jednego chipsa, który spadł na podłogę, nie wyrządzi psiakowi żadnej krzywdy. Pod warunkiem, że nie będzie on posypany ostrymi przyprawami! Zjedzenie nawet kawałka ostrego chipsa może wywołać u psa pieczenie w pysku i ślinotok. W przypadku innych chipsów najpoważniejszym ryzykiem jest zatrucie solą. Jego objawami są biegunka, wymioty, odwodnienie, a także zaburzenia neurologiczne, takie jak otępienie i drgawki.

Choć chipsy i ziemniaki nie są toksyczne dla psa, to taka przekąska nie jest dla niego wskazana. Ogromna ilość tłuszczu, węglowodanów, sztucznych aromatów i kalorii może negatywnie odbić się na wadze zwierzaka, spowodować zapalenie trzustki, biegunkę i silny ból brzucha. Psiak może zareagować źle także na niektóre naturalne przyprawy, takie jak cebula czy pieprz. Dlatego powinniśmy unikać podawania psu chipsów i nie ulegać proszącym oczom czworonoga, który na dźwięk otwieranej paczki nagle pojawił się tuż obok. Podczas domowej imprezy warto także poprosić gości, by nie dokarmiali niczym zwierzaka lub przygotować na ten czas zdrowe psie ciastka, które pupil będzie mógł dostać.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments