Babeszjoza u psa. Wszystko, co musisz wiedzieć o tej chorobie!


Babeszjoza to słowo, przed którym drży każdy opiekun czworonoga. Czym objawia się babeszjoza u psa, jakie są jej konsekwencje i jak się ją leczy?

Babeszjoza, zwana inaczej piroplazmozą, to choroba pasożytnicza wywołana przez pierwotniaki Babesia canis. Pasożyty te dostają się do krwiobiegu psa po ugryzieniu zakażonego przez nie kleszcza, a następnie przenikają do krwinek czerwonych (erytrocytów). Szybko namnażają się w ich wnętrzu, powodując ich rozerwanie, co skutkuje anemią. Babeszjoza uszkadza także nerki i wątrobę zwierzaka, może również wywołać zaburzenia krążenia i żółtaczkę. Nieleczona babeszjoza u psa może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Jak objawia się babeszjoza u psa?

Do najczęstszych objawów babeszjozy należą:

Dodatkowo psiak cierpiący na babeszjozę może wymiotować, mieć krwistą biegunkę oraz powiększone węzły chłonne i śledzionę. Nie wszystkie psy będą jednak miały pełne objawy choroby. W niektórych przypadkach przez dłuższy czas choroba zostaje niezauważona, czyniąc nieodwracalne zniszczenia w organizmie zwierzaka. W innych przypadkach przebieg choroby może być tak ostry, że niektóre objawy nie zdążą się ujawnić przed śmiercią zwierzęcia.

Jak diagnozuje się babeszjozę u psa?

Nagła zmiana w zachowaniu czworonoga często budzi niepokój u opiekunów i jest powodem do wizyty u weterynarza. Lekarz weterynarii przeprowadza z właścicielami wywiad, uwzględniając również pytania dotyczące stosowanych zabezpieczeń przed kleszczami i ewentualnej obecności tego pasożyta na skórze psa. Wysoka gorączka, powiększenie śledziony i zgłaszane przez opiekuna objawy mogą być wskazaniem do przeprowadzenia badania krwi. Pierwotniaki Babesja canis widoczne są w mikroskopowym badaniu krwi jako niewielkie „łezki” umiejscowione w erytrocytach.

Babeszjoza u psa – jak ją leczyć?

Gwałtowny przebieg babeszjozy i wysoka śmiertelność w przypadku braku leczenia wymagają podjęcia natychmiastowych działań. Psu, u którego stwierdzono babeszjozę, podaje się przede wszystkim lek zwalczający pierwotniaka – Imizol. W zależności od zniszczeń, jakie poczyniła w organizmie psa choroba, może okazać się konieczne podanie psu kroplówek, preparatów odżywczych, leków przeciwwymiotnych i przeciwbólowych, a w skrajnych przypadkach nawet przetoczenie krwi.

Jak zapobiegać babeszjozie?

Babesia canis to pierwotniak przenoszony przez kleszcze. Nawet jedno ukłucie przez kleszcza może może wywołać u psa babeszjozę, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci zwierzaka w zaledwie kilka godzin. Jedynym sposobem na uchronienie psa przed tą chorobą jest całoroczne stosowanie kropel, obroży, oprysków lub tabletek, które zapobiegają inwazji kleszczy lub mają odstraszające działanie.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments