Ciąża urojona u suki. Jak ją rozpoznać i leczyć?

fot. Shutterstock

Ciąża urojona to przypadłość, która może spotkać każdą niekastrowaną sukę. Skąd biorą się takie zaburzenia u suczek i jak można je leczyć?

Ciąża urojona, zwana inaczej ciążą rzekomą to zespół charakterystycznych dla ciężarnych suk objawów, które obserwowane są u suczek niebędących tak naprawdę w ciąży. Burza hormonalna spowodowana przebytą cieczką sprawia, że organizm suki zachowuje się tak, jakby faktycznie była ona w ciąży i niedawno urodziła szczeniaki. Sunia cierpiąca na ciążę urojoną zazwyczaj buduje gniazdo, znosi do niego przeróżne przedmioty. Nieraz zaczyna ich bronić tak, jakby były to jej szczenięta.

Przypadłości tej towarzyszy często także obecność mleka w sutkach, drażliwość i niechęć do wychodzenia na spacer, które wiązałoby się z pozostawieniem „szczeniąt” bez opieki. Zdarza się także, że suka cierpiąca na ciążę urojoną staje się smutna, zrezygnowana i traci apetyt – zupełnie tak, jakby urodzone przez nią szczeniaki nagle zniknęły…

Ciąża urojona – kiedy może się pojawić?

Wywołane zmianami hormonalnymi objawy ciąży urojonej mogą wystąpić u każdej niekastrowanej suki, niezależnie od jej wieku, rasy i wielkości. Zazwyczaj stają się widoczne od 3 do 12 tygodni po cieczce i utrzymują się nawet przez kilka tygodni. Ciąża urojona występuje częściej u suk, które mają bliski kontakt z innymi suczkami karmiącymi lub małymi szczeniętami. Wiąże się to prawdopodobnie z zachowaniem psich przodków, u których w karmienie szczeniąt angażowały się także te suki, które nie były wcześniej w ciąży.

Czy ciąża urojona jest niebezpieczna dla zdrowia suki?

Ciąża urojona nie jest chorobą – jest zjawiskiem fizjologicznym, które zazwyczaj ustępuje samoistnie. Jednak brak odpowiedniej reakcji ze strony opiekunów może przedłużać niepotrzebny stres zwierzęcia i narazić je na utratę zdrowia. Do najczęstszych powikłań towarzyszących tej dolegliwości należy zapalenie gruczołów mlekowych. Zastoje mleka w gruczołach sprawiają dyskomfort suce, która zaczyna intensywnie je wylizywać, doprowadzając do silnych podrażnień i stanów zapalnych. Dlatego w przypadku podejrzenia ciąży rzekomej należy od razu udać się do weterynarza. Przeprowadzi on niezbędne badania, postawi odpowiednią diagnozę i wdroży właściwe leczenie.

Jak pomóc suce z ciążą urojoną?

Ciąża urojona to dla suki ogromny stres. Większość cierpiących na tą przypadłość zwierząt jest rozdrażnionych, traci zainteresowanie zabawą i spacerami, a często nawet popada w depresję. Podstawą leczenia ciąży rzekomej są leki mające powstrzymać wydzielanie mleka oraz odizolowanie od innych suk karmiących lub szczeniąt. Wskazane jest także zaangażowanie suki w dłuższe spacery, szkolenie prostych komend i zabawy węchowe, które odwrócą jej uwagę od gniazda i przyszywanych dzieci. Suce, która agresywnie broni „szczeniąt” przed opiekunami, najlepiej zapewnić spokój i ustronny kąt, w którym nikt nie będzie jej przeszkadzał. Odbieranie jej siłą przygarniętych zabawek i niszczenie gniazda może doprowadzić do eskalacji agresji.

Jeśli więc mamy możliwość poczekania na samoistne ustąpienie objawów, nie warto narażać suni na dodatkowy stres. W przeciwnym razie warto skontaktować się z weterynarzem-behawiorystą, który przepisze odpowiednie leki uspokajające.

Jak zapobiegać ciąży urojonej?

Wbrew panującej powszechnie opinii, pojawianiu się ciąży urojonej u suki nie zapobiega prawdziwa ciąża. Ta przypadłość w równym stopniu dotyka także samice, które w przeszłości wielokrotnie rodziły szczenięta. Jedynym sposobem na uchronienie suki przed tą przypadłością jest kastracja. Ta stosunkowo prosta operacja to także najlepszy sposób na zapobieganie ropomaciczu, niechcianym ciążom i psiej bezdomności.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments