Co podarować psu na Mikołajki?

fot. Shutterstock

Mikołajki zbliżają się wielkimi krokami. Wielu z Państwa zapewne uzna, że to dobra okazja, by podarować coś swojemu czworonożnemu przyjacielowi. Warto jednak chwilę się zastanowić i nie podejmować pochopnych decyzji.

Niemiecki Związek Sklepów Zoologicznych ostrzega przed kupowaniem prezentów, które mogą uczynić więcej szkody niż pożytku. O tym, co warto podarować zwierzakom na Mikołajki, rozmawiamy z przewodniczącym związku Klausem Oechsnerem.

Czy warto robić zwierzętom prezenty na Mikołajki?

Klaus Oechsner: Dlaczego nie? W wielu sklepach zoologicznych można kupić gotowe prezenty niespodzianki, na które składa się zabawka dla psa i jakiś smakołyk. Taki prezent ucieszy psa, który jest przecież członkiem rodziny. Można też obdarować ptaki. Powodzeniem cieszą się obecnie kalendarze adwentowe zawierające małe smakołyki na każdy dzień. Takie prezenty nie szkodzą zwierzętom.

W przypadku smakołyków nie obowiązuje zasada „im mniej tym lepiej”?

Zwracamy na to uwagę naszym klientom. Chodzi tu raczej o nagrodzenie zwierzęcia jakąś drobnostką i urozmaicenie jego pożywienia. Obecnie jakość tych produktów jest bardzo wysoka, umieszczane są też szczegółowe informacje o sposobie ich podawania.

A w wypadku jakich prezentów należy być ostrożnym?

Istnieją produkty, które mogą być niebezpieczne dla zwierząt. Chodzi przede wszystkim o wyroby z ostrymi brzegami albo wykonane z materiałów, które mogą być trujące. Trafiają się zabawki nie spełniające norm ustawy o ochronie zwierząt – na przykład kula dla chomika, z której zwierzę nie może się wydostać i jest zmuszone do biegania non stop. Kupując prezenty, pamiętajmy, że zwierzę nie może być zabawką!

Czy związek, którym Pan kieruje, ma wpływ na to, co jest sprzedawane w sklepach zoologicznych?

Przed kilku laty stworzyliśmy wraz z producentami listę wyrobów, które nie nadają się dla zwierząt i są niezgodne z ustawą o ich ochronie. Znalazły się na niej m.in. kuliste akwarium dla złotej rybki, drążki dla ptaków wykonane z materiału przypominającego papier ścierny, drążki z tworzywa sztucznego, białe klatki dla ptaków, obroże dla psów z kolcami, karma dla papug ze słonecznikiem etc. Sklepy, które należą do związku, stosują się do listy, podobnie wielu producentów.

Gdzie właściciele zwierząt mogą się dowiedzieć, jaki prezent będzie odpowiedni dla ich ulubieńców?

Informacji powinni udzielić pracownicy każdego sklepu zoologicznego. Nie liczmy jednak na fachowe porady w niewyspecjalizowanych marketach, które przy okazji sprzedają też wyroby dla zwierząt. Ich personel nie ma fachowej wiedzy na ten temat.

Rozmawiała Katarzyna Domagała-Pereira
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments