Co to jest bikejoring?

fot. shutterstock

Sport bikejoring jako jeden z rodzajów psich zaprzęgów.

To sport dla doświadczonych rowerzystów i silnych, szybkich psów. Choć zalicza się go do psich zaprzęgów (pies biegnie na czas przed rowerem, przywiązany do niego linką), kojarzone z nimi malamuty czy husky są do tej dyscypliny zbyt wolne, a np. szybkie charty – za mało wytrzymałe (trasy zawodów liczą zwykle 5-10 km, często w pagórkowatym terenie).

Jakie psy najlepiej nadają się do bikejoringu?

Najlepiej sprawdzają się psy hodowane specjalnie do zaprzęgów – tzw. greystery (mieszanka charta i wyżła) czy eurodogi (nazwą tą określa się różne europejskie krzyżówki wyścigowe).

Do amatorskiego uprawiania bikejoringu nadaje się jednak większość psów – o ile tylko pozwala im na to budowa (te z krótkimi łapami czy pyskiem męczą się szybciej!), wiek (nie tylko stare, ale również bardzo młode psy, zwłaszcza dużych ras, nie powinny być zmuszane do intensywnego ruchu, bo może to powodować problemy ze stawami) czy zły stan zdrowia.

Do rozpoczęcia przygody z tym sportem wystarczą: rower, kask (cena od 150 zł), uprząż (60-200 zł), ewentualnie buty dla psa na kamieniste trasy (od 35 zł).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments