Co ty wiesz o komarach i pchłach


Zaledwie trochę więcej niż jedna czwarta właścicieli uważa, że komary są groźne dla zdrowia ich psów. W najbliższy weekend rusza ogólnopolska kampania „Polegam na tobie” promująca odpowiedzialną opiekę nad zwierzętami domowymi.

– Na początku sezonu na kleszcze i komary warto przyjrzeć się kondycji naszych czworonożnych przyjaciół, ponieważ z miłości do nas nigdy się nie skarżą, a często miałyby ku temu powody – mówi dziennikarka Beata Sadowska, ambasadorka kampanii „Polegam na Tobie”.

Ponad połowa właścicieli psów nie zna żadnych groźnych dla psów pasożytów zewnętrznych wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Bayer, organizatora kampanii. Tylko co czternasty właściciel psa słyszał o babeszjozie, a co pięćdziesiąty o erlichiozie. Choć świadomość zagrożenia chorobami odkleszczowymi jest znacznie większa niż tymi przenoszonymi przez komary i pchły, nie zawsze przekłada się na stosowanie ochrony przeciwko pasożytom zewnętrznym.

Zaledwie 28% właścicieli psów uważa, że komary są groźne dla zdrowia ich pupili. Tymczasem przenoszona przez komary leiszmanioza może powodować zapalenie wątroby, układu pokarmowego, oczu, kości i stawów, a powodowane przez nią upośledzenie funkcji nerek prowadzi do śmierci zwierzęcia.

Objawy ciężkich a nawet śmiertelnych chorób wywoływanych przez pasożyty nie zawsze łatwo zauważyć, a pies często nie sygnalizuje dolegliwości. Dlatego najlepszym sposobem ochrony jest profilaktyka. – Zbyt późna diagnoza niektórych chorób może mieć dla zwierząt śmiertelne konsekwencje. Regularne stosowanie obroży lub kropli odstraszających i eliminujących kleszcze, pchły, komary czy meszki, to najlepszy sposób na ochronę czworonogów – mówi lek. wet. Artur Dobrzyński z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW, ekspert portalu Psy.pl.

W ramach kampanii „Polegam na tobie” w sześciu największych miastach Polski staną namioty, w których w weekendy na właścicieli psów i ich pupili czekać będą lekarze weterynarii. Darmowe konsultacje weterynaryjne będą okazją do poznania zagrożeń i podpowiedzą, jak im zapobiegać.

Inauguracja kampanii „Polegam na tobie” nastąpi w sobotę 18 maja w Warszawie. Punkty konsultacyjne będą otwarte w godz. 11-16 w parku Skaryszewskim, Powsinie i na Polu Mokotowskim. MC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments