04.04.2023
Dzień Bezdomnych Zwierząt 2023 – jak można go świętować? Sprawdź!
Paulina Grzybowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Na 4 kwietnia 2023 przypada Dzień Bezdomnych Zwierząt. Wydarzenie to ma nam przypominać, że psy i koty w schroniskach codziennie czekają na naszą pomoc. Niekoniecznie musi to być od razu adopcja! Sprawdź, jak pomóc zwierzakom.
fot. Shutterstock
Dzień Bezdomnych Zwierząt 2023 – co oznacza?
Dzień Bezdomnych Zwierząt obchodzony jest od niedawna i zawsze przypada na 4 kwietnia. Powód, dla którego jest to akurat ta data, nie jest do końca znany. Być może chodzi po prostu o zapis łatwy do zapamiętania? Na pewno jednak w 2010 roku w Holandii organizacje prozwierzęce właśnie ten dzień wybrały do przypomnienia o tym, jakie są potrzeby bezdomnych zwierząt.
Nie oznacza to jednak, że tylko w Dzień Bezdomnych Zwierząt powinniśmy im pomagać! Wręcz przeciwnie, o wiele bardziej liczą się drobne akty pomocy, na które zdecydujemy się regularnie. I nie musi to być od razu adopcja zwierzaka, który jest w schronisku. Jak pomagać bezdomnym psom i kotom? Sprawdź!
Zaangażuj się w wolontariat
Wolontariat w schroniskach kojarzy się przede wszystkim z wychodzeniem z psem na spacery, sprzątaniem kotom w klatkach, zabawami ze zwierzakami czy dbaniem o ich pielęgnację. I jest w tym sporo prawdy. Warto jednak pamiętać, że to nie tylko takie działania. Dziś równie istotne jest to, aby pomagać w promocji zwierząt w mediach społecznościowych czy wśród lokalnej społeczności. Dlatego wolontariusze zajmują się różnymi rzeczami, od prowadzenia profilów w mediach, przez kontakt z chętnymi do adopcji, aż po organizowanie zbiórek czy przygotowywanie materiałów medialnych.
Oznacza to, że można zaangażować się w wolontariat również... zdalnie! Dziś technologia pozwala nam na realizację wielu zadań bez konieczności bycia na miejscu. To jednocześnie ważna pomoc, bo odciąża osoby, które mogą być na miejscu, pracują ze zwierzętami czy odwiedzają je w schroniskach. A Dzień Bezdomnych Zwierząt to doskonała okazja, aby rozejrzeć się za taką opcją zaangażowania własnych sił.
Adoptuj wirtualnie albo wspieraj finansowo
Pomoc finansowa jest bezdomnym zwierzętom zawsze potrzebna. Jeśli nie chcesz bezpośrednio wspierać schroniska, możesz zapytać o potrzeby wolontariat. Inną opcją jest np. adoptowanie wirtualne zwierzaka, który ma specjalne potrzeby. Stała kwota przelewana co miesiąc na jego konto sprawi, że Twój wirtualny podopieczny będzie miał zapewnione odpowiednie jedzenie czy kwotę na drobne zabiegi, np. odrobaczanie. Możesz w ten sposób adoptować psa, kota, ale też inne małe zwierzęta i gryzonie przebywające w fundacjach!
Współcześnie jednak wielu osób nie stać na przelewanie miesięcznie nawet 50 złotych. Pamiętajmy, że nie chodzi tyle o wysokość kwoty, a o jej regularność. Nawet niewielkie wpłaty składają się na całość uzyskanych pieniędzy, które potem – nie tylko w Dzień Bezdomnych Zwierząt – mogą pomóc zwierzakom w potrzebie.
Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz przeznaczyć wolnej kwoty na pomoc zwierzętom, zajrzyj na tak zwane bazarki. Tam znajdziesz przedmioty, które mogą przydać Ci się na co dzień. Kwoty za ich kupno wpływają na konto bezdomnych zwierząt. To rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę – jeśli robimy spore porządki i mamy wiele ładnych, niezniszczonych przedmiotów do oddania, możemy przekazać je na rzecz organizacji. Wtedy wylądują na takim bazarku i przysłużą się zwierzętom, a także zyskają drugie życie! Ekologicznie i z pomocą dla zwierzaków.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zawsze reagujmy!
Jedną z najważniejszych rzeczy, o której musimy pamiętać nie tylko na Dzień Bezdomnych Zwierząt, ale i przez cały rok, jest reagowanie. Mowa oczywiście o sytuacjach, w których zwierzęta potrzebują pomocy, bo zostały porzucone, są w złym stanie, np. po wypadku, ale też doświadczają przemocy ze strony innych ludzi. Pamiętajmy, że jeśli my nie zareagujemy, możemy czuć się współwinni tego cierpienia. Naszym obowiązkiem jest troszczyć się o zwierzęta i ich dobro – nie tylko dlatego, że zobowiązuje nas do tego ustawa. Przede wszystkim po to, aby stworzyć świat, w którym nie ma miejsce na cierpienie.
Redaktor naczelna w serwisie Psy.pl. Zoopsycholożka in spe, wolontariuszka, instruktorka detekcji zapachowej i profilaktyki pogryzień zaangażowana w akcje edukacyjne, blogerka kynologiczna.
Zobacz powiązane artykuły
06.06.2023
Wyrzuciła szczeniaka z drugiego piętra. Piesek ma złamany kręgosłup!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pijana kobieta wyrzuciła z drugiego piętra psa. Obecny stan czworonoga jest ciężki – po przewiezieniu do weterynarza zdiagnozowano złamanie kręgosłupa. Osoby ratujące psa sprawę zgłosiły na policję.
undefined
05.06.2023
Pijany ojciec zniknął z dwuletnim dzieckiem. Chłopca odnalazł policyjny pies
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Na psach pracujących spoczywa duża odpowiedzialność, z której same czworonogi – dzięki odpowiedniemu szkoleniu – nie zdają sobie sprawy. Tym razem pies policyjny Karzeł ze swoim opiekunem znaleźli w Szczecinie dwulatka, którego pijany ojciec zabrał z domu. Dzięki nim dziecko jest już bezpieczne.
undefined
02.06.2023
Wystawiła psom zatrute jedzenie! Publicznie się do tego przyznała
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jedna z mieszkanek wsi pod Wrocławiem postanowiła ukarać osoby, które zapominają, że sprzątanie po psie to obowiązek. Po wcześniejszych groźbach wystawiła trutkę. Za próbę otrucia psów grozi jej pozbawienie wolności.
undefined