04.04.2024
Dzień Bezdomnych Zwierząt 2024 – jak można go świętować? Sprawdź!
Paulina Grzybowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
4 kwietnia 2024 wypada Dzień Bezdomnych Zwierząt. Wydarzenie to przypomina nam o rzeczach, o których zapominamy wśród codziennych obowiązków – gdzieś tam czekają psy, które nie mają domów. I to my możemy im pomóc!
fot. Shutterstock
Dzień Bezdomnych Zwierząt 2024 – co oznacza?
Dzień Bezdomnych Zwierząt obchodzony jest od niedawna i zawsze przypada na 4 kwietnia. Powód, dla którego jest to akurat ta data, nie jest do końca znany. Być może chodzi po prostu o zapis łatwy do zapamiętania? Na pewno jednak w 2010 roku w Holandii organizacje prozwierzęce właśnie ten dzień wybrały do przypomnienia o tym, jakie są potrzeby bezdomnych zwierząt.
Nie oznacza to jednak, że tylko w Dzień Bezdomnych Zwierząt powinniśmy im pomagać! O wiele ważniejsze jest regularne pomaganie, dzięki któremu możemy na co dzień zmieniać los bezdomnych psów. Często to te małe gesty, które w skali dnia czy tygodnia wydają się nic nieznaczące, w rzeczywistości pomagają najbardziej. Jak warto pomagać?
Wolontariat – miejsca wystarczy dla każdego
Większości osób wolontariat w schronisku kojarzy się przede wszystkim z wychodzeniem na spacery z psami. I jest to oczywiście prawda, jednak w rzeczywistości zadań wolontariackich jest o wiele więcej! Nie zawsze też trzeba pomagać na miejscu. Co możemy robić w ramach wolontariatu? Oto kilka przykładowych zadań:
- organizacja zbiórek w instytucjach i firmach,
- sprzątanie psom wybiegów,
- przygotowywanie zabawek,
- praca z psami mającymi problemy behawioralne,
- robienie zdjęć psom czekającym na domy,
- przygotowywanie ogłoszeń,
- obsługa social mediów,
- dbanie o jakość strony internetowej,
- branie udział w dniach otwartych i lokalnych wydarzeniach,
- poszukiwanie sponsorów chętnych do wsparcia zwierząt.
Oznacza to, że można zaangażować się w wolontariat również... zdalnie! Dziś technologia pozwala nam na realizację wielu zadań bez konieczności bycia na miejscu. To jednocześnie ważna pomoc, bo odciąża osoby, które mogą być na miejscu, pracują ze zwierzętami czy odwiedzają je w schroniskach. A Dzień Bezdomnych Zwierząt to doskonała okazja, aby rozejrzeć się za taką opcją zaangażowania własnych sił.
Adoptuj wirtualnie albo wspieraj finansowo
Pomoc finansowa jest bezdomnym zwierzętom zawsze potrzebna. Jeśli nie chcesz bezpośrednio wspierać schroniska, możesz zapytać o potrzeby wolontariat. Inną opcją jest np. adoptowanie wirtualne zwierzaka, który ma specjalne potrzeby. Stała kwota przelewana co miesiąc na jego konto sprawi, że Twój wirtualny podopieczny będzie miał zapewnione odpowiednie jedzenie czy kwotę na drobne zabiegi, np. odrobaczanie. Możesz w ten sposób adoptować psa, kota, ale też inne małe zwierzęta i gryzonie przebywające w fundacjach!
Współcześnie jednak wielu osób nie stać na przelewanie miesięcznie nawet 50 złotych. Pamiętajmy, że nie chodzi tyle o wysokość kwoty, a o jej regularność. Nawet niewielkie wpłaty składają się na całość uzyskanych pieniędzy, które potem – nie tylko w Dzień Bezdomnych Zwierząt – mogą pomóc zwierzakom w potrzebie.
Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz przeznaczyć wolnej kwoty na pomoc zwierzętom, zajrzyj na tak zwane bazarki. Tam znajdziesz przedmioty, które mogą przydać Ci się na co dzień. Kwoty za ich kupno wpływają na konto bezdomnych zwierząt. To rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę – jeśli robimy spore porządki i mamy wiele ładnych, niezniszczonych przedmiotów do oddania, możemy przekazać je na rzecz organizacji. Wtedy wylądują na takim bazarku i przysłużą się zwierzętom, a także zyskają drugie życie! Ekologicznie i z pomocą dla zwierzaków.
Zawsze reagujmy!
Jedną z najważniejszych rzeczy, o której musimy pamiętać nie tylko na Dzień Bezdomnych Zwierząt, ale i przez cały rok, jest reagowanie. Mowa oczywiście o sytuacjach, w których zwierzęta potrzebują pomocy, bo zostały porzucone, są w złym stanie, np. po wypadku, ale też doświadczają przemocy ze strony innych ludzi. Pamiętajmy, że jeśli my nie zareagujemy, możemy czuć się współwinni tego cierpienia. Naszym obowiązkiem jest troszczyć się o zwierzęta i ich dobro – nie tylko dlatego, że zobowiązuje nas do tego ustawa. Przede wszystkim po to, aby stworzyć świat, w którym nie ma miejsce na cierpienie.
Zoopsycholożka in spe, wolontariuszka, instruktorka detekcji zapachowej i profilaktyki pogryzień zaangażowana w akcje edukacyjne, blogerka kynologiczna.
Zobacz powiązane artykuły
07.05.2025
Tragedia w Cesarce. Chciała ratować psa, oboje zostali porażeni prądem
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
To miał być zwykły, wiosenny spacer z psem. Niestety, zakończył się dramatem. 2 maja w miejscowości Cesarka (woj. łódzkie), niedaleko hotelu w gminie Stryków, 50-letnia kobieta rzuciła się na pomoc swojemu psu, który nagle znalazł się w wodzie. Gdy weszła do zbiornika, oboje zostali porażeni prądem.
undefined
04.05.2025
Kaganiec weterynaryjny może być groźny dla zdrowia psa!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeśli twój czworonóg z różnych względów musi nosić kaganiec, pamiętaj – kaganiec weterynaryjny nie nadaje się na spacery ani do autobusu! Czym grozi taki błąd?
undefined
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined