Czarny pies to zły pies? Czas z tym skończyć!

fot. Facebook / Scottish Women's Institute

Czarne psy ze schronisk nie mają tyle szczęścia, co ich koledzy o jasnym umaszczeniu. Czy pomysł dziewiarek ze Szkocji może pomóc w znalezieniu dla nich domów?

Nie od dziś wiadomo, że psy o ciemnym kolorze sierści, a szczególnie czarne, są mniej lubiane niż rude, płowe, białe czy wielokolorowe. Utarło się przekonanie, że czarny pies to zły pies i na nic zapewnienia opiekunów zwierzaków o czarnym umaszczeniu, że niewiele ma to wspólnego z prawdą. Oni nie raz przekonali się, że o charakterze psa nie decyduje kolor sierści.

A jednak w wielu kulturach istnieją przesądy z czarnym psem w tle, który często jest symbolem diabła, a nawet śmierci. Najbardziej poszkodowane przez ten mit są czworonogi bezdomne, które w schroniskach czekają na adopcję.

Pies siedzi obok sterty włóczek
fot. Facebook / Scottish Women’s Institute

Czarne są wyraźnie dyskryminowane. Mało jest chętnych, by przygarnąć je pod swój dach. Bywa, że dożywają swych lat w schroniskowym boksie, niechciane przez nikogo. To sytuacja, którą spotyka się niemal we wszystkich krajach.

W Szkocji, aby odczarować niezasłużoną złą sławę czarnych psów i tym samym pomóc im w znalezieniu kochających domów, grupa kobiet zrzeszonych w The Scottish Women’s Institute wpadła na ciekawy pomysł. W ramach obchodów 100-lecia instytutu panie postanowiły zrobić coś dobrego dla bezdomnych zwierzaków.

W porozumieniu z organizacją prozwierzęcą SPCA zdecydowały się wydziergać na drutach kolorowe sweterki dla psów ze schronisk, by w ten sposób troszkę zmienić i uatrakcyjnić ich wygląd.

To smutne, kiedy uświadomimy sobie, że czarne psy są najrzadziej wybierane tylko z powodu koloru futra, ale mamy nadzieję, że piękne kolorowe wełniane sweterki, które nasze dziewiarki zrobią na drutach, zwiększą ich szanse na szybsze znalezienie domów – mówi Christine Hutton, prezeska Scottish Women’s Institute.

Pies w swetrze wącha włóczki
fot. Facebook / Scottish Women’s Institute

Kolekcja wełnianych okryć zostanie przekazana do SPCA, której centra ratowania i adopcji psów znajdują się w dziewięciu miejscach w Szkocji.

Wszystkim czarnym psom, nie tylko tym w kolorowych sweterkach, życzymy, aby jak najszybciej zostały przygarnięte. Bo miłość psa nie ma koloru sierści.

Autor: Paulina Król
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dwbem
4 lat temu

A ja uwielbiam właśnie czarne psy, całe życie mam czarne podpalane – ONki, rottweileryi średnie pinczery., Całe czarne też lubię i jeżelibędęmiała siły to po odejściu mojej trójki planuję adoptować właśnie jakiegoś staruszka czarnuszka.
Mam psy kilkadziesiąt lat, wiele szkoliłam na obronne i żaden mój pies nie był agresywny, przeciwnie wszystkie były przyjazne do ludzi i zwierząt.

_zosia_
4 lat temu

Czarne psy mają taki sam charakter jak te o innych kolorach sierści. To absurdalne, że ludzie nie chcą ich adoptować. Moja koleżanka miała czarnego psa i był to jeden z najgrzeczniejszych psów jakie znałam.
A swoją drogą super pomysł z tymi sweterkami. Może dzięki temu czarne pieski zyskają domy i właścicieli.