Czekam na Żabę

fot. Shutterstock

Czy wiecie, kim była największa niespełniona miłość Rafała Królikowskiego? Nazywała się Żaba, miała krótkie nóżki i niebanalną aparycję ratlerka skrzyżowanego z wilczurem

Rafał Królikowski kocha wszystkie psy, ale najbardziej kundle. Zwłaszcza te tak brzydkie, że aż piękne. Dlaczego? Przypominają mu jego nieodżałowaną Żabę.

Psie serce
Historia przyjaźni z przybłąkaną kudłatą suczką była burzliwa, lecz krótka. Kiedy miał dziewięć lat, znalazł na ulicy psa ze złamaną nogą. Mama małego Rafałka, z wykształcenia biolog, wyleczyła znajdę i… szybko znalazła dla niej nowy dom. – Bardzo przeżyłem rozstanie – opowiada aktor. – A najbardziej chyba to, że przyjąłem wtedy w ramach pocieszenia całą górę cukierków. Od tamtej pory mam poczucie winy i ciągle czekam na drugą Żabę. Najmądrzejszą na świecie, z uśmiechniętym pyskiem. Taką jak tamta. Teraz Rafał Królikowski nie ma w domu psa – z powodu alergii obu jego synów.
Inaczej było na planie filmowym serialu „Psie Serce”, gdzie partnerował mu okazały owczarek belgijski malinois. – Tomek, czyli mój bohater, był tak zazdrosny o miejsce psa Falco w życiu jego narzeczonej, że postanowił uprowadzić niebezpiecznego rywala – opowiada aktor. – Wszystko jednak dobrze się skończyło, a mądry pies – jak to i w życiu bywa – okazał się rozsądniejszy od zakochanego mężczyzny.
Serial „Psie Serce” opowiada o tym, jak psy zmieniają nasze życie na lepsze. Zagrało w nim wielu wybitnych aktorów, a u ich boku pokaźne stadko bardzo utalentowanych amatorów – oczywiście czworonożnych. Było ich wielu – labrador, border collie, chesapeake bay retriever, golden retriever, wyżeł węgierski, hovawart, owczarek niemiecki, a także, rzecz jasna, kundelek.

Smakowity argument
Siedmioletni Falco, niezwykle inteligentny owczarek belgijski, pochodzi ze słowackiej hodowli. – Choć stare porzekadło aktorskie głosi: żadnych psów i dzieci, praca z psem była dla mnie niesamowitym doświadczeniem – mówi pan Rafał. – Na początku reżyser dał nam trochę czasu, abyśmy mogli poznać się i polubić. Oczywiście pod czujnym okiem trenerki. Od razu przypadliśmy sobie do serca, ale Falco nie wcielałby się w swoją rolę z takim entuzjazmem, gdyby nie pewien podstęp. Muszę się przyznać, że podczas kręcenia scen z psem po kieszeniach miałem poutykane rozmaite smakołyki dla zwierząt. Okazały się argumentem bardziej skutecznym od wszelkich próśb i komend.
Rafał Królikowski ciągle czeka na następczynię Żaby. – Psy są konieczne, żeby czuć się w pełni szczęśliwym – mówi. – Wnoszą do naszego życia szaleństwo, spontaniczność i prawdę. Nam, ludziom XXI wieku, jest to szczególnie potrzebne, ponieważ coraz częściej otaczamy się bezdusznymi maszynami. A przecież nawet najbardziej zaawansowana technologia nie zastąpi żywej istoty i… psiego serca.

Druga połówka… z ogonem
– Kiedy moim synom minie alergia, na pewno weźmiemy i psa, i kota – zapewnia Rafał Królikowski. Póki co, poddaliśmy aktora testowi osobowości Stanleya Corena, autora książki „Dlaczego kochamy psy”. Dzięki prostemu kwestionariuszowi ustaliliśmy, jaka rasa (kundelków Stanley Coren nie brał pod uwagę) byłaby dla niego najwłaściwsza – najbardziej zgodna z jego charakterem i usposobieniem. Okazało się, że aktor nie powinien decydować się na psa z grupy niezależnych. A zatem żadnych airedale terrierów, dalmatyńczyków, malamutów, samojedów, pointerów, chartów afgańskich ani siberian husky. Do roli psiej „drugiej połówki” pana Rafała najlepiej nadają się przedstawiciele grupy psów przyjaznych. Stanley Coren zalicza do nich m. in. takie rasy, jak bobtaile, cocker spaniele, spaniele amerykańskie i angielskie, bearded collie, setery angielskie, wyżły węgierskie, owczarki szkockie collie, golden retrievery i labradory.
Co może zachęcić pana Rafała do tych ostatnich? Na przykład to, że ich właścicielami było wiele gwiazd Hollywoodu – takich, jak Tom Cruise i Kevin Costner.
Owczarek belgijski malinois

Malinois jest najstarszą (i jedyną krótkowłosą) odmianą owczarków belgijskich. Pochodzi z okolic Malines w Belgii, gdzie przez stulecia pasł owce. Początki rasy przypadają na XIII wiek. Bardziej zwinny i o wiele lżejszy od owczarka niemieckiego, z natury jest posłuszny i inteligentny, ma duży temperament. Właścicielem tych bystrych, niezwykle żywiołowych psów był m. in. prezydent Ronald Reagan i piosenkarz Donny Osmond.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments