Człowiek spotyka psa

fot. Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu

Szkielety wilków i psów, przedstawienia tych zwierząt w sztuce, przedmioty związane z hodowlą i tresurą – wszystko to można zobaczyć na wystawie „Człowiek spotyka psa” w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu (ul. Cieszyńskiego 9).

– Czaszka papillona, szkielet chihuahuy i czaszka wilka – ich widok zaskakuje zwiedzającego, zwłaszcza gdy ma w pamięci, że te zwierzęta są blisko spokrewnione – mówi kurator wystawy Tomasz Borkowski. Pies towarzyszy człowiekowi od ok. 40 000 lat. Najpierw przede wszystkim ciężko pracował, pilnując stad zwierząt czy pomagając w przewożeniu różnych przedmiotów. Pełnił też rolę obrońcy, a dziś większość czworonogów to zwierzaki do towarzystwa.

Organizatorzy pierwszej takiej wystawy w Polsce pokazali, jak rozwijał się związek człowieka z psem od czasów najdawniejszych po współczesne. Oprócz szkieletów wilków i psów można tu zobaczyć przedstawienia tych zwierząt w sztuce, a także przedmioty związane z ich hodowlą i tresurą. Zaaranżowana została też scena udomowienia psa – instalacja przedstawia wygasłe palenisko, narzędzia sprzed dziesiątków tysięcy lat i zbliżającego się tam wilka. Mieszkańcy Wrocławia i odwiedzający to miasto mają szansę zobaczyć i dowiedzieć się, jak to z psem było, do 31 stycznia 2013 roku. Muzeum jest czynne od środy do soboty w godz. 10-17, a w niedzielę w godz. 10-18. MC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments