Czworonogi podbijają Hollywood


Jack russell terier Uggie gra jedną z głównych ról w nominowanym do Oscara filmie „Artysta”, który w miniony piątek wszedł na ekrany polskich kin. Pies został okrzyknięty przez widzów i krytyków najjaśniejszą gwiazdą filmu.

„Artysta” to powrót do czasów kina niemego. Czarno-biała taśma, brak dialogów, nagrodzona Złotym Globem muzyka – wszystko to przypomina czar dawnych produkcji, w których emocje liczyły się bardziej niż słowo. Głównym bohaterem jest sławny aktor George Valentin, którego kariera zaczyna chylić się ku upadkowi, gdy kino wkracza w erę dźwięku. Uggie gra jego wiernego towarzysza o imieniu Jack.

Historia Uggiego jest prawdziwie hollywoodzka. Kolejni właściciele nie radzili sobie z jego temperamentem, przechodził więc z rąk do rąk. Czekało go życie w schronisku. W końcu przygarnął go psi trener Omar Von Muller, który dostrzegł w psie potencjał i wiedział, jak wykorzystać jego niespożytą energię. Uggie występował na początku w objazdowym pokazie psich talentów, potem w reklamach, aż reszcie wkroczył do świata filmu. Dziesięcioletni terier przejdzie niedługo na emeryturę, warto więc – póki jest okazja – podziwiać jego umiejętności na ekranie.

Jack russell terrier z „Artysty” nie jest pierwszym psem tej rasy, który zabłysnął na srebrnym ekranie. Niedawno pisaliśmy o Cosmo z „Debiutantów”, który towarzyszył Ewanowi McGregorowi. W „Masce” pamiętną rolę u boku Jima Carreya zagrał JRT Max. Psie aktorstwo zaczyna powoli zyskiwać uznanie, na które z pewnością zasługuje. Miłośnicy filmów i psów szukają sposobów, za pomocą których można by docenić ekranowych czworonogów. Po premierze „Artysty” podniosły się nawet głosy żądające uhonorowania Uggiego nominacją do Oscara w kategorii najlepszy aktor. Uggie zdobył już Palm Dog Award, przyznawaną na festiwalu w Cannes od 2001 r. Ale to nie koniec – ma jeszcze szansę na Golden Collar Award, czyli złotą obrożę – psi odpowiednik Oscarów, nagrodę ustanowioną przez twórców serwisu Dog News Daily. Pierwsze w historii rozdanie złotych obroży odbędzie się 13.02.2012 r.

żej).  BM

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments