Czworonożni dawcy krwi


Ludzie oddają krew i nie ma w tym nic dziwnego. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że i pies może podzielić się krwią z innymi czworonogami – w Polsce istnieją bowiem weterynaryjne banki krwi.

Krew potrzebna jest psom przy leczeniu anemii, zatruć, urazów mechanicznych lub babeszjozy (choroby przenoszonej przez kleszcze).

W jaki sposób czworonożny dawca oddaje krew? W jego tętnicy szyjnej umieszcza się igłę i krew jest przepompowywana. Ponieważ zwierzę musi w tym czasie leżeć nieruchomo, najlepsze jest towarzystwo właściciela, który uspokaja czworonoga. Oddanie krwi jest całkowicie bezpieczne.

Pierwsza w Polsce placówka, w której psy mogą oddawać krew, powstała w 2003 roku w Warszawie. Dziś Weterynaryjny Bank Krwi im. Milusia (www.krewdlapsa.com) ma filie w kilku województwach w kraju. Założyciele banku krwi, lekarze weterynarii Robert Marczak i Jerzy Kemilew otrzymali nagrodę Serce dla Zwierząt w 2005 roku – więcej przeczytaj TUTAJ.

Pies może też zostać dawcą podczas sezonowych akcji w różnych miastach – warto zorientować się u najbliższego lekarza weterynarii, jak to wygląda w danym mieście.

O wymogach, jakie musi spełniać czworonożny dawca, można przeczytać TUTAJ.  GO

 


W tegorocznej, dziesiątej już edycji plebiscytu „Serce dla Zwierząt” organizowanego przez portal Psy.pl nadal można głosować na wybranego kandydata – do 16 czerwca czekamy na Wasze głosy! Więcej informacji o plebiscycie na www.sercedlazwierzat.pl.


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments