Czy cane corso italiano wymaga czasochłonnej pielęgnacji i opieki?

fot. Shutterstock

Cane corso italiano to potomek starożytnych molosów. Jego przodków używano podobno do polowania na grubego zwierza, pilnowania stad, pomocy rzeźnikom i do pościgów za zbiegami. Dzisiejszy przedstawiciel tej rasy to głównie towarzysz rodziny (preferuje zwykle jedną osobę), doskonały stróż, obrońca i sportowiec.

Nie nadaje się jednak dla niedoświadczonego właściciela, gdyż w nieodpowiednich rękach może się stać niebezpieczny. Ma duży temperament, silny charakter i spore wymagania szkoleniowe. Potrzebuje wiele ruchu i odpowiednich treningów. Lubi pracę z człowiekiem.

Prawidłowo żywiony i pielęg¬nowany długo zachowuje dobrą kondycję. Powinien dostawać karmę wysokiej jakości, uzupełnioną substancjami chroniącymi stawy – glukozaminą i chondroityną (rasa miewa skłonności do dysplazji stawów biodrowych). Ponieważ u dużych psów istnieje ryzyko rozszerzenia i skrętu żołądka, dzienną porcję pożywienia trzeba podzielić przynajmniej na dwa posiłki.

Pielęgnacja krótkiej sierści cane corso italiano jest niekłopotliwa – wystarczy ją wyczesywać od czasu do czasu gęstym metalowym grzebieniem, zgrzebłem i gumową rękawicą. W okresach linienia należy to robić częściej, aby szybciej się pozbyć martwego włosa. Po zabiegu można przetrzeć psa irchą lub flanelową szmatką. Kąpiemy go w miarę potrzeby w szamponie dla psów krótkowłosych. Trzeba też regularnie kontrolować stan uszu, zębów i obcinać zbyt długie pazury.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments