REKLAMA
REKLAMA

Psy dla alergików! Jakie rasy psów będą najlepsze dla osoby, która ma alergię na psa?

Paulina Król Redaktor Naczelna

Paulina Król

Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Czy marzenie alergika o czworonożnym przyjacielu może się spełnić? Raczej tak, i wcale nie musi to być pies pozbawiony sierści. Bo to nie sierść uczula! Zobacz, jakie są najlepsze psy dla alergików.

Psy dla alergików, pani z psem w koszyku na rower

fot. Shutterstock

REKLAMA

Moje dziecko jest uczulone na sierść, więc choć marzymy o czworonożnym domowniku, nie możemy mieć psa – mówi wielu rodziców. Pogłaskałem psa i wszystko mnie swędzi – żalą się dorośli i jak ognia unikają psów z gęstą sierścią. Jedni i drudzy nie wiedzą zapewne, że czynnikiem uczulającym nie jest sierść, tylko wszelkie, często mikroskopijne, wydzieliny skóry, które dostają się do nosa i oczu. Ale zdarzają się też uczulenia na wydaliny psa, takie jak łzy, mocz czy kał, a szczególnie na ślinę. Zatem, czy istnieją psy dla alergików?

Niektóre kudłate psy (np. hawańczyk, komondor, irlandzki spaniel dowodny) bywają zalecane dla alergików. W dodatku to nie długość sierści wpływa na alergię. Uczula bowiem to, co osiada na włosach, dlatego ważniejsze jest upewnienie się, że pies na przykład nie linieje, albo wybór rasy, która wymaga regularnej pielęgnacji, w tym strzyżenia i trymowania (to niebolesne dla psa wyrywanie martwych włosów), a do takich należy wesoły foksterier szorstkowłosy.

Trudno w to uwierzyć, ale uczulać mogą też rasy bezwłose, takie jak nagi pies meksykański. Objawy uczulenia: katar, zapalenie spojówek, swędzenie, są podobne przy innych alergiach i tylko nasilenie się ich po kontakcie z czworonogiem może wskazywać, że to jego skóra jest winowajcą. Zanim podejmiemy odpowiedzialną decyzję o przyjęciu psa pod swój dach, dobrze jest zbadać się pod kątem uczulenia na jego naskórek.

Zbyt wiele jest bowiem wypadków pozbywania się oddanego pupila, który przecież nie rozumie, z jakiej przyczyny traci nagle ukochanego opiekuna. Można też spróbować się odczulić, przyjmując alergeny w zastrzykach lub kropelkach. Jak potwierdzają badania, także wczesny kontakt ze zwierzakiem zmniejsza ryzyko alergii.

Sunny i Bo, dwa hiszpańskie psy dowodne, baraszkują po ogrodach Białego Domu i córka prezydenta Baracka Obamy mimo alergii może bez obaw przebywać w ich towarzystwie. A takich ras przyjaznych alergikom jest wiele. Może wśród pięciu przedstawionych w tym wydaniu znajdziesz odpowiednią dla siebie? Kiedy dokonasz wyboru, pamiętaj, aby na próbę pobyć z psem u hodowcy, zanim trafi do twojego domu. Bo przecież ma zostać z tobą do końca swojego życia!

Psy dla alergików! Charcik włoski

Od kilku tysięcy lat pełni rolę psa do towarzystwa. Choć bardzo delikatny, od szczeniaka musi poznawać otaczający go świat – ujawni wtedy naturę psa wesołego i chętnego do zabawy. Nie nadaje się jednak dla bardzo małych dzieci. Jest szybki i zwinny, w biegu osiąga prędkość nawet do 50 km/h. Można z nim uprawiać dog trekking czy coursing, czyli pogoń za sztucznym zającem.

Charcik włoski pozuje do zdjęcia na małej kanapie

Ze względu na wrażliwą psychikę wymaga dużo serca i ciągłej bliskości człowieka. Potraktowany surowo obrazi się na amen. Uważnie obserwuje i naśladuje opiekuna, np. ogląda telewizję. Jest wyjątkowym pieszczochem, leniuchuje przytulony do opiekuna, grzejąc jak termofor. Pozostawiony na dłużej sam bardzo płacze. Jest bystry i inteligentny, ale uczy się niezbyt chętnie. Ma miękki i krótki włos bez podszerstka i prawie nie linieje.

Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!

 • Wielkość: pies mały, 32-38 cm
 • Maść: jednolicie czarna, szara, błękitna lub płowa (biel tylko na przedpiersiu i łapach)
 • Długość życia: 15 lat
 • Koszty utrzymania: ok. 100 zł miesięcznie
 • Cena psa z rodowodem FCI: 2000-4500 zł
 • Kraj pochodzenia: Włochy

Psy dla alergików! Bergamasco

Owczarek z regionu Bergamo we Włoszech to zrównoważony i czujny pies pasterski. Przywiązanie do człowieka czyni z niego wspaniałego psa domowego, bardzo oddanego rodzinie. Za opiekunem będzie podążać krok w krok, gotowy z entuzjazmem wykonać każde polecenie. Wyróżnia się szczególną miłością do dzieci, wobec których jest wyjątkowo cierpliwy, ale też ostrożny i delikatny.

Bergamasco na żółtym tle

Ma specyficzne owłosienie składające się z włosa okrywowego, podszerstka i wełny. Wełna narasta z wiekiem, wskutek czego tworzą się szerokie dredy, zarówno sznurowe, jak i wstęgowe. Wykąpanego psa trzeba wysuszyć, żeby sierść nie zatęchła, ale czesze się tylko głowę. Sam z siebie pachnie przyjemnie ziołami. Jest niezawodnym, ale i powściągliwym stróżem. Nie linieje, ale na sierści osadza się sporo brudu.

Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!

 • Wielkość: pies średni, 56-60 cm
 • Maść: jednolicie szara do czarnej
 • Długość życia: 12-14 lat
 • Koszty utrzymania: 150-200 zł miesięcznie
 • Cena psa z rodowodem FCI: 2500-3000 zł
 • Kraj pochodzenia: Włochy

Psy dla alergików! Bichon frise

Wyglądający jak puszysta przytulanka jest jedną z najstarszych ras psów ozdobnych. To piesek ciekawski, niezwykle czuły i łagodny, ujmujący figlarnymi oczami. Zawsze chce być blisko człowieka. Nie można go jednak nadmiernie rozpieszczać, bo wejdzie opiekunowi na głowę. Jest inteligentny i chętny do nauki, w dodatku nie zapomina, czego się nauczył.

Bichon frise pozuje na trawie

Całkowicie dopasowuje się do stylu życia opiekuna; z osobą aktywną bichon będzie chodził na długie spacery czy biegał, z domatorem polubi życie kanapowca. Choć filigranowy, jest solidnie zbudowany, może więc być kompanem dla małego dziecka. Nie ma sierści tylko wełenkę, bez podszerstka. Nie linieje, ale wymaga pielęgnacji białej szaty. Spośród ras zalecanych dla alergików u tego psa najrzadziej zdarzają się przypadki uczulania.

Przeczytaj o tej rasie – KLIK!

 • Wielkość: pies bardzo mały, 24-30 cm
 • Maść: śnieżnobiała
 • Długość życia: 18-20 lat
 • Koszty utrzymania: ok. 80 zł miesięcznie plus fryzjer co trzy miesiące 150 zł
 • Cena psa z rodowodem FCI: 3000-4000 zł
 • Kraj pochodzenia: Francja/Belgia

Psy dla alergików! Foksterier szorstkowłosy

Mimo niewielkich rozmiarów jest nieustraszony, gotowy stanąć w obronie rodziny. Szczekaniem alarmuje, że dzieje się coś niepokojącego. Czuły i oddany rodzinie, lubi dzieci i kocha wszystkich jednakowo, chyba że się obrazi. Jednak na widok piłeczki po obrazie nie ma śladu. Ma silny instynkt pogoni, wytrwale aportuje. Żywiołowy temperament pozostaje mu do końca życia. W lesie lepiej nie spuszczać go ze smyczy, natura psa myśliwskiego może wygrać z dobrym wychowaniem.

Foksterier szorstkowłosy wśród liści

Jest uparty, opiekun musi więc być niekwestionowanym liderem. O tym, że to psy zadziorne wobec innych psów i zaborcze wobec opiekunów, wie każdy. Jego sierść składa się z krótkiego i miękkiego podszerstka oraz twardego włosa okrywowego. Regularnie trymowany i czesany nie sypie po domu włosów.

 • Wielkość: pies mały, 33-39 cm
 • Maść: biała dominująca z czarnymi łatami, czarna i płowa lub tylko płowa
 • Długość życia: 13-14 lat
 • Koszty utrzymania: 100-150 zł miesięcznie
 • Cena psa z rodowodem FCI: 1200-2300 zł
 • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Psy dla alergików! Irlandzki spaniel dowodny

Bardzo stara rasa z charakterystycznym „szczurzym” ogonem. Z powodu nieprzeciętnej inteligencji był często kojarzony przy tworzeniu innych ras. Wspaniały pies rodzinny, chętny do zabawy i lubiący figle. Nawet wyszkolone psy podczas pracy potrafią się zachowywać zabawnie, przez co nazywa się je klaunami. Radosne usposobienie idzie w parze ze zrównoważonym charakterem.

Irlandzki spaniel dowodny pozuje do zdjęcia

Kocha wodę – nie przepuści nawet błotnistej kałuży. Prawie nie linieje. Za to jego sierść wymaga regularnej pielęgnacji, bo może się filcować. Trzeba ją czesać przynajmniej raz w tygodniu i podstrzygać co 6-10 tygodni. Nie obejdzie się też bez częstych kąpieli i najlepszych psich kosmetyków. Potrzebuje przestrzeni i dużo ruchu. Szczeniaka najbliżej można nabyć w Szwecji lub Czechach.

Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!

 • Wielkość: pies średni, 51-59 cm
 • Maść: ciemnobrązowa
 • Długość życia: ok. 10 lat
 • Koszty utrzymania: 300-350 zł miesięcznie
 • Cena psa z rodowodem FCI: 3000-7000 euro, tylko za granicą
 • Kraj pochodzenia: Irlandia

Podziel się tym artykułem:

Paulina Król Redaktor Naczelna
Paulina Król

Redaktor naczelna portali PSY.PL i KOTY.PL. Szczęśliwa opiekunka dwóch wyżłów włoskich – Antosi i Pinokia – oraz papugi Karola.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s