Czy pies ma poczucie czasu?

fot. Shutterstock

Psy nie znają się na zegarku. A przynajmniej większość z nich. Mają za to zegar biologiczny, który podpowiada im, kiedy czas spać i jeść. Ale czy pies ma poczucie czasu? Odpowiadamy!

Wstajesz zawsze o 8 rano? Twój pies bez wątpienia o tym wie i gdyby któregoś dnia przyszło ci do głowy wstać o 9, na pewno by zaprotestował. Nauczył się bowiem, że dzień zaczyna się o 8 i w tym sensie zna się na zegarku. Czy można powiedzieć, że pies ma poczucie czasu?

Swego czasu na łamach kwartalnika „Modern Dog” profesor psychologii Stanley Coren (autor takich książek jak „Tajemnice psiego umysłu” czy „Jak rozmawiać z psem”) opisywał swojego psa Dancera, 14-letniego nova scotia duck tolling retrievera.

Czy pies ma poczucie czasu?

Do domu Stanleya Corena listonosz przyjeżdża zawsze o 11 rano. Pięć minut przed 11 Dancer codziennie stoi przy drzwiach i szczeka, gdy tylko listonosz zatrzyma się przy domu Corena. Dlatego pewnego dnia Coren był zdumiony, że jego pies stoi pod drzwiami już o 10. Listonosz nie nadjeżdżał.

Zagadka szybko się rozwiązała – tego dnia nastąpiła zmiana czasu na letni, ale Dancer, mający swoje psie poczucie czasu, nie mógł o tym wiedzieć. Trochę mu zajęło, by przestawić się na „nową” porę przyjazdu listonosza.

Czy można więc powiedzieć, że pies ma poczucie czasu? Zależy, w jakim sensie. Orientuje się w czasie dobowym, czyli w ramach 24 godzin danej doby wie, o której należy wstać czy kiedy jest czas posiłku. Uczy się tego, obserwując życie w domu. Gdy członkowie rodziny rano wstają, robią dużo zamieszania, szybko jedzą, krzyczą, myją się, ubierają, pies spodziewa się, że zaraz opuszczą mieszkanie.

Pies wie, ile trwa minuta

Pies jest się w stanie nauczyć bardzo precyzyjnego odczucia, jak długo trwa na przykład minuta. Belgijscy naukowcy przeprowadzili badanie na beagle’ach. Po usłyszeniu sygnału dźwiękowego psy miały po równo 90 sekundach wskoczyć na platformę. Jeśli wykonały zadanie za wcześnie lub nawet o kilka sekund za późno, nie otrzymywały nagrody. Zmotywowane jedzeniem beagle’e opanowały tę sztukę i dokładnie po 90 sekundach wskakiwały na platformę.

Dużo i mało czasu

Psy odróżniają długi okres upływającego czasu od krótkiego, ale tylko, jeśli jest między nimi naprawdę duża różnica. Badaczki Therese Rehn i Lindsay Keeling ze szwedzkiego uniwersytetu zainteresowały się sytuacją, w której psy zostają w domu same, podczas gdy ich opiekunowie idą do pracy. Ogólne wnioski są takie – im dłużej pies przebywa sam, tym bardziej staje się niespokojny.

Jak przebiegał eksperyment? Badaczki nagrały psy, które zostały same w domu na: 30 minut, 2 godziny i 4 godziny. Te z dwóch ostatnich grup dużo radośniej witały właścicieli po powrocie i były zdecydowanie bardziej aktywne, gdy opiekunowie weszli do domu niż psy z pierwszej grupy. Nie było jednak różnicy w zachowaniu między psami przebywającymi w samotności 2 a 4 godziny.

Badaczki wyciągnęły z tego wniosek, że pies wie, czy minęło mało czasu czy dużo, ale nie wie, jak długi jest dany okres.

Autor: Aleksandra Więcławska
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Airad
Airad
1 miesiąc temu

Wczoraj była zmiana czasu na zimowy. Mój pies zawsze wstaje o godzinie 4:00. Po zmianie czasu też wstał o 4:00 (czyli tak jakby o 3 starego czasu). Wszystkie spacery i posiłki jechały według normalnych godzin, mimo że była zmiana czasu. Dziś znowu obudził nas o 4:00,standardowo. On chyba ma zegar w sobie, który przestawia się automatycznie tak jak w telefonach 🙂