Czy psy potrafią wstrzymywać oddech?


Czy kiedykolwiek patrzyłeś na swojego psa, kiedy ten dyszał po dużym wysiłku? I czy wtedy zacząłeś się zastanawiać, jak oddychają psy i czy są w stanie wstrzymać oddech, np. będąc pod wodą?

Czy psy wstrzymują oddech? Czy mogą robić to świadomie? No i czy mogą kontrolować stan swojego bezdechu? Niestety to zagadnienie jest prawie niemożliwe do sprawdzenia. A wszystko dlatego, że nie ma sposobu, aby pies wstrzymał oddech na zawołanie (właściwe zbadanie tego byłoby niehumanitarne).

Czy psy wstrzymują oddech pod wodą?

Wiele psów uwielbia pływać, a niektóre rasy są wręcz do tego stworzone. Dlatego wydaje się, że nurkowanie, a tym samym i wstrzymywanie oddechu nie jest dla nich problemem. Inaczej psy, które słyną z zamiłowania do wody, kończyłyby bardzo źle.

Psiaki, tak jak inne ssaki, posiadają naturalny mechanizm obronny, który pomaga im wstrzymać oddech pod wodą. Nazywa się go odruchem nurkowania i jego zadaniem jest wyłączenie u ssaków takich podstawowych funkcji jak oddychanie. 

Jak działa odruch nurkowania u ssaków? Kiedy twarz jest wystawiona na zimno – tak jak w przypadku wpadnięcia do wody, która zazwyczaj jest zimna – w ciele zachodzą trzy główne zmiany. To właśnie one pozwalają organizmowi tolerować niższy poziom tlenu. Te trzy zmiany to:

  • Bradykardia, czyli stan, w którym akcja serca zwalnia (częstość akcji tego narządu wynosi poniżej 60 razy na minutę).
  • Skurcz naczyń obwodowych, czyli zwężenie naczyń krwionośnych. Zmniejsza się przepływ krwi do kończyn, a tym samym oszczędzany jest tlen dla części ciała, które potrzebują go najbardziej, jak mózg i serce.
  • Przesunięcie krwi ma związek z tym, jak ciało radzi sobie z podwyższonym ciśnieniem podczas głębokiego nurkowania. Prawdę powiedziawszy, nie ma to za wiele wspólnego z psami, ponieważ one przeważnie nurkują w płytkich zbiornikach wodnych.

Ze względu na odruch nurkowania pies (podobnie jak inne ssaki) pod wodą nie będzie oddychać. Reakcja ssaków na nurkowanie jest zdumiewająca, ponieważ niweluje podstawowe odruchy. Czy jednak oznacza to, że psy wiedzą jak wstrzymać oddech pod wodą? Prawdopodobnie niedokładne jest stwierdzenie, że korzystanie z wrodzonego odruchu oznacza to samo, co kontrolowanie go. A wszystko dlatego, że nie ma odpowiednich badań, które by to potwierdzały, a tym samym i trudno o ostateczną odpowiedź.

Czy psy wstrzymują oddech przed dymem?

Przeprowadzono badania, które udowadniają, że psy mogą doświadczać bezdechu, gdy wdychają dym. Zatem jeśli twój pies znajdował się w pomieszczeniu, w którym był ogień lub dym, to przynajmniej chwilowo instynktownie wstrzymał oddech. Niestety te same badania wykazały, że po przerwie w oddychaniu nastąpiła hiperwentylacja – co z kolei było bardzo niebezpiecznie, jeśli zwierzak nadal znajdował się w pomieszczeniu wypełnionym dymem.

Autor: Magdalena Olesińska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments