Daj głos w ważnej sprawie


Nielegalne hodowle psów i kotów, niekontrolowany handel czworonogami pomiędzy krajami Unii Europejskiej, importowanie zwierząt spoza Unii – to wszystko skłoniło Komisję Europejską do przeprowadzenia badania, którego rezultaty ułatwią sformułowanie propozycji prawnych, które przyczynią się do poprawy losu psów i kotów w Europie.

Wyniki przeprowadzanego właśnie pierwszego europejskiego badania dotyczącego dobrostanu psów i kotów zostaną zaprezentowane na początku przyszłego roku podczas drugiej europejskiej konferencji poświęconej temu tematowi. Na problemy związane z pseudohodowlami, niehumanitarnym przewożeniem zwierząt na handel z krajów Europy Wschodniej na Zachód, a także na mordowanie bezdomnych psów w Rumunii, od dawna zwracają uwagę  europosłowie działający w parlamentarnej intergrupie do spraw ochrony zwierząt.

– Do tej pory Unia Europejska odsuwała problem dobrostanu zwierząt na drugi plan. Teraz Komisja Europejska musi odpowiedzieć parlamentowi i przedstawić projekt działań w sprawie monitorowania populacji psów – powiedział już dwa lata temu portalowi Psy.pl członek intergrupy,  europoseł PiS Janusz Wojciechowski, nominowany do nagrody Serce dla Zwierząt w 2012 roku za zaangażowanie w sprawy zwierząt w Parlamencie Europejskim.

Ankieta Komisji Europejskiej została przygotowana w kilkunastu językach i kilku wersjach, aby ułatwić udział w niej różnych zainteresowanych grup. – Do udziału w badaniu zaprosiliśmy rozmaitych uczestników. Bardzo ważne będą nie tylko opinie osób zawodowo związanych z tematem badania, takich jak hodowcy, lekarze weterynarii czy opiekunowie schronisk, ale także poglądy indywidualnych właścicieli psów i kotów – podkreśla Małgorzata Kuźma, odpowiedzialna ze strony KE za ten projekt.

Jeśli wyniki tego badania miałyby ułatwić Komisji Europejskiej ustanowienie odpowiednich norm prawnych, a co za tym idzie rzeczywistą poprawę losu psów i kotów, w tym kontrolę nad ich rozmnażaniem, to warto zabrać głos, do czego gorąco zachęcamy naszych czytelników. Mamy czas do 1 września. Ankieta w języku polskim dostępna jest tutajPK

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments