Dlaczego psu kapie woda z nosa?


Wydaje ci się, że twój domowy czworonóg jest zdrowy, ale z nosa kapie mu woda? Sprawdź, czy na pewno powinieneś się tym martwić!

Wielu opiekunów psów miało okazję zaobserwować niewielkie kropelki wody wypływające z nozdrzy swojego pupila. Czy to zawsze oznacza katar? Czy może jednak kapiąca psu woda z nosa to coś zupełnie normalnego? Sprawdź, jak działa psi nos i kiedy takie objawy powinny cię zaniepokoić.

Jak zbudowany jest psi nos?

Mało kto wie, co skrywa w sobie psia kufa! Niewielu psiarzy zdaje sobie także sprawę z tego, że psie oczy nieustannie produkują łzy. Mokrych kropel nie widać jednak pod oczami zdrowego czworonoga. Wodnista wydzielina gruczołów łzowych nie wypływa bowiem poza powieki psa – przez niewielkie otwory dostaje się do kanalików łzowych, którymi spływa… Właśnie do psiego nosa! Przetransportowane w ten sposób do psich nozdrzy łzy pomagają nawilżyć skórę nosa. Dzięki temu staje się on wrażliwszy na dochodzące do niego zapachy i może wyłapać nawet najdrobniejsze cząstki zapachowe unoszące się w powietrzu.

psu kapie woda z nosa
rys. Dr. Gheorghe Constantinescu

Nie zawsze jednak mechanizm ten działa prawidłowo. U niektórych psów, szczególnie tych ze spłaszczonymi pyskami i dużymi oczami, kanaliki łzowe mogą stać się niedrożne. Sprawia to, że nadmiar łez spływa nie do nosa, a przelewa się przez krawędź powieki. Skutkuje to powstawaniem brudnych zacieków pod oczami psa. W wilgotnej sierści bardzo szybko namnażają się bakterie i drożdżaki, których wydzieliny barwią sierść na rdzawy kolor. Widoczne u białych psów zabrudzenia pod oczami to właśnie wynik nieefektywnego odprowadzania łez wywołanego zatkaniem kanalików. Na szczęście niedrożne kanaliki łzowe można przetkać – zabieg taki wykonać może lekarz weterynarii specjalizujący się w okulistyce.

Podrażnienie oczu przez pył, alergeny lub niektóre choroby mogą spowodować także nadprodukcję łzawej wydzieliny, która „nie mieszcząc się” w kanalikach wypłynie na zewnątrz oka. Nadmierne łzawienie bywa także skutkiem przeróżnych chorób oczu oraz niewłaściwego ukształtowania powiek. Dlatego jeśli zauważymy, że nasz psiak ma brudne, mokre zacieki pod oczami, powinniśmy zabrać go na kontrolę do okulisty!

Woda z nosa – dlaczego kapie?

Przejrzysta woda kapiąca okazjonalnie z nozdrzy psiaka nie jest powodem do zmartwień. Taka sytuacja może wystąpić przy nagłej zmianie temperatury otoczenia psa, na przykład po powrocie z zimowego spaceru do ciepłego domu. Woda z nosa kapać może także psiakowi, który nadmiernie się podekscytował lub intensywnie węszył. Jeśli jednak towarzyszy temu kichanie albo łzawienie z oczu, powinniśmy poobserwować zachowanie psiaka i w razie wątpliwości udać się z nim do weterynarza na przegląd zdrowotny. Natomiast podwyższona temperatura, osłabienie, kaszel i zmiana koloru wydzieliny na szary lub zielonkawożółty powinny natychmiast nas zaniepokoić. W ten sposób objawiać się mogą przeróżne infekcje bakteryjne lub wirusowe, które mogą być śmiertelne zwłaszcza dla szczeniąt!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments