Dlaczego psy są agresywne do innych psów? Poznaj 5 powodów!


Niektóre zachowania między psami, które można odebrać jako agresywne, są zupełnie normalne. Ale są też takie, które świadczą o problemach.

Psy komunikują się ze sobą – i z nami – na tysiąc sposobów. Używają do tego mowy ciała, a także dźwięków – szczekania, warczenia, piszczenia… Czasem zabawa między dwoma psami wygląda, jakby psy były wobec siebie agresywne, a w rzeczywistości ona tak ze sobą rozmawiają. Warto wiedzieć, co psy do siebie mówią i z czego wynika zachowanie naszego psa, gdy ten na inne psy reaguje agresją.

1. Strach

Pies może być agresywny do innych psów, bo się ich po prostu boi. Brzmi dziwnie? A jednak. Zwierzak może tak reagować, jeśli nie był socjalizowany (zapoznawany z innymi,  przyjaznymi psami) albo gdy w przeszłości spotkała go przykra sytuacja, która zapadła mu w pamięć (na przykład inny pies go pogryzł). Lęk wobec innych psów może też być wyuczony przez ludzi, którzy, przykładowo, małego psa zawsze brali na ręce, gdy zbliżał się inny zwierzak. Albo szarpali kolczatką, gdy pies choćby spojrzał w stronę innego psa. Czego w ten sposób nauczyli? Że inne psy są niebezpieczne i najlepiej ich unikać. A jeśli już ten inny pies się zbliży, a nie ma jak uciec, trzeba intruza odstraszyć, czyli zaatakować.

Pies, który się boi, gdy spotyka innego psa, może przewracać się na plecy, spuszczać wzrok, lizać drugiego psa po pysku, odwracać głowę, siadać, by kolega nie mógł go powąchać. Gdy nic nie pomoże, zacznie ostrzegać warczeniem. Kolejnym krokiem może być atak.

2. Obrona terytorium

Psy, które zatrudniamy jako stróżów posesji, teoretycznie mają za zadanie właśnie ostrzegać, gdy zbliża się intruz – inny pies czy człowiek. Nic więc dziwnego, że takie psy rzucają się na ogrodzenie, gdy zobaczą innego psa za płotem. Taka agresja terytorialna łatwo może się jednak wymknąć spod kontroli i stać dużym problemem, gdy pies przypadkiem wymknie się z działki. Albo zacznie bronić terenu i właścicieli przed wszystkimi, nawet przed gośćmi, których gospodarze chcieliby jednak wpuścić.

3. Ból

Fakt, że pies atakuje inne psy może świadczyć o tym, że coś bardzo go boli. Szczególnie, jeśli do tej pory był do czworonożnych kolegów raczej dobrze nastawiony i lubił się z nimi bawić. Nagła zmiana może oznaczać, że coś w jego organizmie szwankuje. To samo dotyczy nagłej zmiany temperamentu zwierzaka. Taki sygnał to dla ciebie znak, że należy udać się z psem do weterynarza.

4. Obrona zasobów

Zasobów, czyli miski, legowiska, zabawki, gryzaka. Czegoś, co jest dla psa wartościowe. Ba, nawet ty jesteś dla psa wartością, nierzadko najważniejszą, której pies potrafi bronić! Stąd możliwe ataki – zwierzak może się rzucić na innego psa, który zbliża się do jego jedzenia lub właściciela. Niestety, takie zachowania potrafią się niebezpiecznie łatwo rozprzestrzeniać na ludzi – członków rodziny.

Jeśli twój pies ma już taki problem, koniecznie skonsultuj się z behawiorystą. Jeśli jesteś opiekunem szczeniaka, od początku dbaj o to, by akceptował obecność innych osób i psów, gdy ma w pysku zabawkę lub gdy je.

5. Frustracja

Gdy pies nie jest w stanie zaatakować obiektu, który wyjątkowo go denerwuje, może przekierować agresję na to, co ma w pobliżu. Nierzadko jest to właśnie drugi pies – na co dzień lubiany towarzysz, który akurat był obok. Przykładowa sytuacja? Dwa psy szczekają za płotem na listonosza. Gdy listonosz znika z pola widzenia, jeden zwierzak rzuca się na drugiego. Nie dlatego, że ten mu coś zrobił – po prostu listonosza nie dało się dorwać, a pełen emocji pies wyładował się na zwierzaku, który był w zasięgu pyska.

Autor: Aleksandra Więcławska
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota Magierska
Dorota Magierska
3 lat temu

Witam mam pytanie jak pies był adoptowany od małego ma taka fobie od małego szczeka na autobusy na duze samochody i przejdzie mu 2-3 osoby na spacerze a 4 obszczeka i niestety musi chodzic w kagańcu co bym nie chciała ale niestety musi

Ewa S
Ewa S
3 lat temu

cześć, mój pies też miał podobny problem, szczekała na tiry, autobusy, chyba hałasu się bała. Przepracowałyśmy to w 2 miesiące. Jak tylko widziałam, że autobus jedzie to otrzymywała smakołyki, aż nie przejechał. Tym udało nam się to zwalczyć. W zasadzie teraz raz na 100 autobusów zdarzy jej się zaszczekać na 1. To samo do ludzi, dostaje jedzenie jak tylko człowiek czy inny czynnik, którego się boi się pojawia. Tym sposobem wyeliminowałam strach przed rowerzystami, ludźmi, sporo tego było. Warto być cierpliwym. Na pewno się uda!