Do czego służy kolczatka

fot. Shutterstock

Jeśli musimy kupić kolczatkę, zdecydujmy się na produkt dobrej jakości. Tylko wówczas będzie bezpieczna dla naszego psa

Zdarzają się sytuacje, w których kupno kolczatki jest uzasadnione, a nawet konieczne. Czasem psy są tak „twarde” lub tak niesforne, że aby sobie z nimi poradzić, trzeba mocno szarpnąć smyczą. Jeśli zastąpimy zwykłą obrożę kolczatką, możemy osiągnąć ten sam efekt wychowawczy, używając znacznie mniejszej siły. Dzięki temu nie przeciążamy kręgosłupa psa. Zazwyczaj już po kilku treningach w kolczatce pies jest bardziej chętny do współpracy i możemy wrócić do stosowania obroży skórzanej.

Kupując kolczatkę musimy przede wszystkim znać obwód szyi psa. Jeśli kolczatka jest za duża, trzeba wyjąć z niej kilka ogniw. Kolczatkę zakładamy psu nie przez głowę, lecz rozpinając któreś z ogniw lub karabińczyk (nie zawsze obroża go posiada, co nie zmniejsza jej wartości). Jeśli kolczatka wchodzi psu przez głowę, oznacza to, że jest za luźna. Są kolczatki z krótkim (ok. 4 mm) i z długim (ok. 10 mm) kolcem. Te pierwsze są przeznaczone dla psów krótkowłosych, drugie – dla długowłosych.

Ważne jest, by kolczatka była wykonana z grubego (powyżej 2 mm) drutu – zbyt cienkie kolce mogą ranić psa.. Łańcuszek łączący skrajne części obroży powinien być solidny i wykonany z okrągłych ogniw. Jeśli są podłużne, kolczatka nie działa prawidłowo. Może wówczas zakleszczać się w pozycji zaciśniętej, uniemożliwiając natychmiastowe poluzowanie.

Na koniec rzecz najważniejsza: kolce nie mogą być ostre. Kolczatka nie służy do zadawania ran, a jedynie do dyscyplinowania psa. Dlatego kupując ją zwracajmy uwagę, by kolce były oszlifowane.
Pamiętaj!

– kolczatka musi być tak dopasowana, by pomiędzy nią a szyję psa można było wsunąć dłoń; zbyt luźna jest nieskuteczna, a zbyt ciasna może zranić
– kolczatka nie powinna być wkładana przez głowę; lecz tak, jak łańcuszek na szyję: z pomocą karabińczyka lub rozpinając ogniwa obroży
– nie wolno zostawiać psa samego w kolczatce, bo może się o coś zaczepić i dotkliwie poranić lub nawet udusić
– nie wolno dopuszczać do zabawy dwóch psów w kolczatkach – mogą się zczepić obrożami i – przestraszone – pogryźć
– kolczatka nie służy do ciągnięcia psa, lecz do krótkich szarpnięć; stosowanie jej poza treningiem mija się z celem

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments