Egzamin z posłuszeństwa

fot. Shutterstock

Zwieńczenie kursu PT (skrót ten oznacza psa towarzyszącego).

Egzamin można też zdać eksternistycznie po wyszkoleniu pupila samodzielnie albo na lekcjach indywidualnych. Zaliczenie egzaminu PT jest warunkiem dopuszczenia psa do szkolenia obrończego.

Kurs trwa zazwyczaj trzy miesiące, ale nie wszystkim psom to wystarcza. Dlatego część psich szkółek organizuje zajęcia doszkalające (czasem nawet bezpłatne) lub zgadza się na uczestnictwo w szkoleniu tak długo, jak długo jest to potrzebne (odpłatnie).

Niegrzeczny pies
fot. Shutterstock

Zdanie egzaminu PT nie gwarantuje, że pies będzie idealnie posłuszny. Posłuszeństwo na co dzień jest efektem regularnej pracy z czworonogiem w różnych okolicznościach, nie tylko podczas kursu. W przeciwnym razie może się okazać, że zwierzak słucha poleceń tylko na placu szkoleniowym.

Jeśli pies egzaminu nie zdał albo nie satysfakcjonuje nas ocena, można go zaliczać wielokrotnie, a nawet… przy okazji – np. startując w zawodach PT rozgrywanych według tego samego regulaminu (warto jednak wiedzieć, że nierzadko sędziowie są wtedy bardziej surowi niż podczas egzaminów).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments