Pies goni mojego kota


Dzień dobry, proszę o pomoc!
Jakiś tydzień temu zaadoptowałam z rodziną młodą, roczną suczkę, wabi się Łatka. Niestety problem jest taki, że Łatka goni naszą kotkę (ma ona 7-8 mies.). Obydwa zwierzaki mieszkają na zewnątrz, pies w budzie, a kot na noc jest zamykany w kotłowni. To znaczy raczej był zamykany na noc – ponieważ teraz boi się wyjść, a jeśli już to zrobi, to suczka startuje do niej i dla kota kończy się to ucieczką na drzewo (pod którym Łatka potem szczeka). Poza tym pies koczuje pod kotłownianymi drzwiami, jeśli jest tam kot. Próbowaliśmy zamykać Łatkę w stodole, ale strasznie piszczy oraz drapie drzwi, no i nie wyobrażam sobie zamykania raz psa, raz kota przez następnie 14 czy 15 lat…
Suczka ma dosyć silny instynkt łowiecki, ponieważ z zacięciem goni piłkę, ptaki, na spacerach w lesie tropi jakieś dzikie zwierzęta, niemiłosiernie przy tym ciągnąc na smyczy. Z tego powodu obawiam się ewentualnej konfrontacji psa z kotem. Czy da się przekonać zwierzaki, żeby zakopały topór wojenny?
Dodam tutaj jeszcze, że sunia jest bardzo miła, nastawiona na kontakt z człowiekiem i podatna na szkolenie (trenuję ją od kilku dni, a już widać postępy), więc z ewentualnym treningiem raczej nie będzie kłopotu, tylko nie wiem jak ją tego zachowania oduczyć.
Pozdrawiam

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla psa i kota będzie zabranie psa do domu i wypuszczanie do ogrodu jedynie pod nadzorem. Można także ogrodzić część terenu tak, by kot mógł zachować bezpieczny dystans od psa. Uniemożliwi to psu polowanie i czajenie się na kota, dzięki czemu mruczek będzie miał więcej spokoju. Trzeba także pamiętać, że stres i nagłe zmiany w otoczeniu bywają przyczyną licznych, poważnych chorób u kotów.

Powodem niezdrowej fascynacji suczki kotem może być także nuda. Młode psy mieszkające w ogrodzie potrzebują codziennych, aktywnych spacerów, które zapobiegają nudzie i wielu niepożądanym zachowaniom. Z psiakiem warto wybrać się na podstawowe szkolenie pod okiem trenera, który pokaże, jak opanować zachowania łowieckie czworonoga. Jeśli problem będzie się nasilał, konieczne będzie zaproszenie do domu behawiorysty.

Autor: Redakcja Portalu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments