Francuskie pieski


Dziś święto narodowe Francji. Z tej okazji wszystkim francuskim buldożkom, owczarkom, gończym i innym trójkolorowym psiakom życzymy tradycyjnej pełnej michy i spaceru po Polach Elizejskich. A właścicieli – nie tylko francuskich piesków – zapraszamy do lektury, ciekawostek o psach i Wielkiej Rewolucji Francuskiej

Francja jest ojczyzną ras gończych. Tamtejsza arystokracja hodowała psy do polowań na ptactwo już w XV wieku. Rewolucja Francuska (1789-1799 ) przyczyniła się jednak do wyginięcia wielu psów i całych rodzimych ras. Wielkie psiarnie zostały zdziesiątkowane, a następnie tylko nieliczne hodowle były kontynuowane.
Rewolucja, a także czasy porewolucyjne, to również kryzys wielu ras ozdobnych – miniaturowych spanieli (papillon, phalene), bichonów, pudli,  buldożków -zubożałej arystokracji nie było stać na utrzymywanie piesków maskotek, a ponadto były one tępione jako symbol znienawidzonej burżuazji…

Z Rewolucją Francuską wiąże się też historia rasy clumber spaniel. Niektórzy twierdzą, że jest to pies rdzennie angielski, ale jest też teoria, że w czasie rewolucji niejaki książę de Noailles poszukiwał schronienia dla swojej hodowli spanieli i znalazł ją właśnie w Anglii.

Pierwsza wystawa psów rasowych we Francji odbyła się w 1863 roku i pokazano na niej kilka zrekonstruowanych rodzimych ras.

Na zdjęciu pomnik polujących psów w pałacu Chantilly Chateau nieopodal Paryża.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments