Frisbee we Wrocławiu

fot. Maciek Sobczak

W ostatni weekend maja Wrocławiem zawładnęły latające psy. W Parku Południowym odbyły się drugie eliminacje Dog Chow Disc Cup 2011. Wzięli w nich udział zawodnicy z Czech, Niemiec i Polski.Zawodników oceniało międzynarodowe jury, w którego składzie zasiadła m.in. Pam Martin, amerykańska trenerka psów, zawodniczka flyballu i utytułowana performerka dogfrisbee i canine freestyle.
W kategorii super open freestyle pierwszą lokatę po dwóch dniach zawodów zajęła Paula z We(ł)ną, zawodniczki słynące z wymyślania i wdrażania oryginalnych tricków. W zeszłym roku wraz z dwoma innymi zespołami reprezentowały Polskę na mistrzostwach świata USDDN w Stanach Zjednoczonych. Ich występ wywołał zachwyty publiczności. Z podobną reakcją spotykały się pokazy znanego showmana psich sportów Bartka, który wystąpił aż w trzech konkurencjach z pięcioma psami (dwa własne i trzy pożyczone od rodziny i znajomych). Ostatecznie z Franką – suczką swojej siostry – wygrał super pro toss & fetch (konkurencja polegająca na oddaniu pięciu jak najdalszych, złapanych przez psa rzutów w ciągu 90 sekund), a ze swym psem Tymonem zajął drugie miejsce w super open freestyle. Publiczność zachwycił też występ pięcioletniej Patrycji, która świetnie radziła sobie z prowadzeniem psa niewiele niższego od siebie.
Widowiskową kategorią jest bonsai, czyli freestyle dla mniejszych psów, która ma już swoich liderów i zdobywa coraz więcej sympatii wśród publiczności. We Wrocławiu wygrała ją Agnieszka z Zelówką, suczką bardzo wielorasową, co potwierdza, że w dogfrisbee mogą się bawić wszystkie psy niezależnie od rasy, umaszczenia, długości włosa, wysokości i wagi.
Wrocławska publiczność obejrzała też pokazy specjalne: barwny spektakl dog dancing w wykonaniu Aleny Smolikowej, uczestniczki i finalistki czeskiej edycji programu „Mam talent”, pokazy zaganiania owiec (Piotr Polewski i jego psy), które rok temu oczarowały najmłodszych widzów, a do których w tym roku dołączyły pokazy zaganiania kaczek.
Każdy przybyły do Parku Południowego właściciel psa mógł zasięgnąć porady behawiorystycznej u Andrzeja Kłosińskiego, specjalisty terapii zachowania zwierząt. Dla rosnącej z roku na rok liczby chętnych zorganizowana została szkółka dogfrisbee.
Odbyły się też minizawody we flyballu. Startowało pięć drużyn: mistrzowie i rekordziści Czech – Lavina Alfa, Lavina Beta, mistrzowie Polski – Woof z Wrocławia oraz Unleashed Beta i rekordziści Polski Unleashed Alfa. Zaczęło się od miłego akcentu: Czesi przekazali polskiemu zespołowi pamiątkową tabliczkę w uznaniu pobitego trzy tygodnie wcześniej rekordu Polski (17,45 sek.).
Darek Radomski i Tim Symes tłumaczyli zasady flyballu i prezentowali tajniki treningu. Zawody wygrała Lavina Alfa, drugie i trzecie miejsce zajęli kolejno Unleashed Alfa i Beta, dalej uplasowali się Lavina Beta i Woof.
Polskie drużyny flyballowe wystartują 29-31 lipca na zawodach w Borken w Niemczech. MS-Z
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments