Goldenom w to graj


W 12 miastach Polski goldeny zbierały wczoraj pieniądze wraz z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy – nie przeszkodziły im w tym ani, mróz, ani śnieg, ani sztorm. Do ich puszek wpadło blisko 40 tys. złotych.

W Białymstoku, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Olsztynie, Poznaniu, Sopocie, Suwałkach, Tarnowie, Warszawie i we Wrocławiu kwestowało 70 psów „puszkowych”, a towarzyszyło im dwa albo nawet trzy razy więcej ich pobratymców. – To ważne, bo w tym roku było bardzo mroźno i śnieżnie. Co kilka godzin zabieraliśmy zwierzaki do samochodów, aby odpoczęły i się ogrzały, a wtedy z puszkami biegały inne psy – tłumaczy Dorota Wrzosek z Warszawy, koordynatorka akcji. – Jak co roku i tym razem nie obyło bez wzruszających momentów. Podeszli do nas starsi państwo. Pani była na wózku, prawdopodobnie sparaliżowana. Ci państwo przyjechali specjalnie do nas, aby wrzucić pieniążki do psiej puszki, bo pani, jak tłumaczył jej opiekun, bardzo kocha psy.

Kwesta to także okazja do zawarcia nowych znajomości. W Olsztynie dołączył do kwesty ktoś kto po prostu wyszedł rano na spacer ze swoimi goldenami. Tak mu się spodobało, że został do wieczora. W Białymstoku przez jakiś czas kwestowały także szczeniaki i to one wzbudzały największy aplauz wśród przechodniów. – Nikt nie potrafił się oprzeć ich urokowi – mówi Ewa Korolczuk z Białegostoku. Dodaje, że najwięcej pieniędzy zebrał golden retriever Fado – miał specjalnie skonstruowany uchwyt przy puszce, co pozwoliło mu nosić ją w zębach.

W kweście pomagały też psy innych ras. W Warszawie 10 psów „puszkowych” wspierała bezdomna Julcia. Piesek w wieku około sześciu lat został znaleziony na trasie między Brokiem a Ostrowią Mazowiecką. – Nikt jej nie szuka i na razie jest w domu tymczasowym – mówi Dorota Pietrusiewicz z Warszawy. – Suczka jest bardzo łagodna, łatwo zdobywa serca ludzi i skutecznie pomaga zbierać pieniądze – dodaje.

W Warszawie goldeny zebrały prawie 4 tys. zł, a wynik z ośmiu miast to ok. 35 tys. zł. Do końca tygodnia potrwają też licytacje na Liście Miłośników Goldenów – wszystko wskazuje zatem, że ubiegłoroczny rekord zostanie pobity (ponad 40 tys. zł).

Goldeny wspierają WOŚP od czterech lat, czyli od czasu gdy Ania z Czeladzi, właścicielka psa tej rasy leczyła swoje dziecko dzięki sprzętowi medycznemu ufundowanemu przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Pomyślała wtedy, że nie można tylko brać, ale trzeba też dawać i z przyjaciółmi zorganizowała pierwszą kwestę goldenów.

Cel tegorocznej zbiórki to pomoc maluchom z chorobami onkologicznymi. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments