Uważaj! Gwiazda betlejemska jest trująca dla psów!

fot. Shutterstock

Gwiazda betlejemska to niezwykle popularna świąteczna ozdoba. Niestety zawiera toksyczne mleczko, które powoduje silne zatrucia u psów!

Czym byłoby Boże Narodzenie bez świątecznych ozdób? Przygotowując dom na nadchodzącą Gwiazdkę, musimy jednak pamiętać, że wiele pięknych dekoracji może stanowić poważne zagrożenie dla naszych czworonogów. Wśród niebezpiecznych ozdób, obok kruchych bombek i toksycznych czekoladowych Mikołajów, znajduje się także… gwiazda betlejemska! Dlaczego ta piękna roślina jest szkodliwa dla psów? Po czym poznać, że pies zatruł się gwiazdą betlejemską i jak pomóc zwierzakowi?

Gwiazda betlejemska jest toksyczna dla psa!

Poisencja nadobna, zwana także gwiazdą betlejemską lub wilczomleczem pięknym, to krzew z rodziny wilczomleczowatych. I tak jak inne rośliny z tej rodziny, wytwarza w łodygach trujący, biały sok zawierający między innymi związki cyjanogenne. Kontakt z białym mleczkiem powodować będzie zapalenia skóry, owrzodzenia i pęcherze. Po dostaniu się do oczu może też wywołać czasową ślepotę. Nadgryzienie gwiazdy betlejemskiej przez psa naraża na kontakt z sokami nie tylko skórę wokół pyska zwierzaka, ale także jego przewód pokarmowy. Z tego względu opiekunowie domowych czworonogów powinni zrezygnować z zakupu tej rośliny lub stawiać ją daleko poza zasięgiem zwierzaka.

emiteo

Jak objawia się zatrucie gwiazdą betlejemską u psa?

Większość przypadków zjedzenia soku mlecznego z gwiazdy betlejemskiej przebiega łagodnie i nie daje żadnych poważnych objawów. Zdarzyć się jednak może, że po kontakcie z tą rośliną u psa wystąpią biegunka i wymioty. U wrażliwszych czworonogów – szczególnie u szczeniąt – takie zaburzenia żołądkowo-jelitowe mogą spowodować niebezpieczne odwodnienie. Podrażnienie błon śluzowych pyska objawia się często nadmiernym ślinieniem i częstym mlaskaniem.

Uwaga!

Gwiazda betlejemska zawiera także znaczne ilości lateksu. Może więc powodować reakcje skórne i astmatyczne u osób z alergią na tę substancję.

Co zrobić, kiedy pies zjadł liść gwiazdy betlejemskiej?

Jeśli zauważymy, że pies podgryzł liście lub łodygi poisencji, powinniśmy jak najszybciej udać się z nim do lekarza weterynarii. Po pomoc specjalisty powinniśmy wybrać się także, gdy u zwierzaka wystąpią zaburzenia żołądkowo-jelitowe i ślinotok. Trzeba też pamiętać, że gwiazda betlejemska to nie jedyne źródło toksycznych dla psa substancji. Podobne objawy mogą wystąpić po zjedzeniu liści innych toksycznych dla psa roślin, takich jak cis czy jemioła, które również mogą pojawić się wśród świątecznych dekoracji.

MAMY DLA CIEBIE PREZENT! Zapisz się do newslettera Psy.pl i już teraz odbierz za darmo e-book „50 ras w sam raz do kochania”

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments