7 sposobów na spacer idealny


Spacer z psem. Niby nic trudnego, ale czy wiesz, jak spacerować, by sprawić pupilowi przyjemność?

Spacer dla psa jest niezwykle ważny i to nie tylko ze względu na załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych. Podczas spacerów nasz czworonóg poznaje nowe miejsca czy nawiązuje nowe relacje z pobratymcami. Co więcej, korzyści są obopólne – spacer zadba nie tylko o kondycję fizyczną psiaka, ale również twoją, a najważniejsze jest to, że wasza więź będzie silniejsza. Poznaj 7 sposobów na idealny spacer z psem.

1. Spiesz się, byle tylko… powoli

Długi spacer to czas na bycie razem i budowanie więzi. Zaplanuj go na taką porę dnia, kiedy nie musisz się spieszyć. Pamiętaj, że każdy psiak jest inny, ma swoje potrzeby i upodobania. Niektóre psy lubią biegać, inne wolą niespieszne spacery łapa za łapą i często zatrzymują się, by powęszyć. Ty najlepiej wiesz, co lubi twój pies!

2. Zmęcz pupila, ale nie za bardzo

Zmęczony pies to szczęśliwy pies? Okazuje się, że nie zawsze. Kilkugodzinna wędrówka po górach na pewno zadowoli dorosłego malamuta, ale dla kilkumiesięcznego buldożka może być wysiłkiem ponad miarę. Z kolei aportowanie u niektórych psów wzmaga poziom stresu i sprawia, że psiak kumuluje w sobie napięcie.

pies na spacerze
fot. Shutterstock

3. Spraw psiakowi niespodziankę

Lubisz poznawać nowe miejsca? Twój pies to wprost uwielbia! Spraw mu niespodziankę i zamiast na codzienny spacer wokół bloku, zabierz go do parku, na psi wybieg albo nad rzekę. Nowe miejsca są skarbnicą nowych zapachów, a więc i nowych, ciekawych doświadczeń. To też sposób na oswajanie lęków.

4. Pozwól odebrać pocztę

Węch psa jest osiem razy silniejszy niż węch człowieka. To oznacza, że twój pupil poznaje świat właśnie nosem! Węszenie dostarcza mu nowych bodźców i relaksuje go. Dlatego pozwól swojemu zwierzakowi zatrzymać się i odebrać wiadomości, które pozostawiły mu inne psy – są dla niego tak samo ważne, jak dla ciebie te, które dostajesz na Facebooku.

spotkanie dwóch psów
fot. Shutterstock

5. Cztery łapy lepsze niż dwie

Psy, podobnie jak wilki, są zwierzętami stadnymi. I nieważne, jak będziemy się starać, one i tak najlepiej czują się w grupie złożonej z przedstawicieli swojego gatunku. Krótko mówiąc, cztery łapy są lepsze niż dwie! Psom, które na co dzień nie mają kontaktu z innymi czworonogami, trudniej się później z nimi dogadać.

6. Bądź smart! Idź na spacer z apką

Możesz urozmaicić wędrówki sobie i psu i skorzystać z różnych dostępnych aplikacji typu Endomondo. Dzięki nim będziesz mógł obserwować ilość przemierzonych wspólnie kilometrów. Co więcej, spacer z apką pomoże ci się zmotywować, by pokonywać z psem coraz większe dystanse. Możesz też uczestniczyć w różnych wyzwaniach. Pamiętaj jednak, by wszystko robić z umiarem i przede wszystkim zwracać uwagę na potrzeby swojego psa.

mężczyzna ćwiczy komendy z psem
fot. Shutterstock

7. Ćwicz komendy razem z psem

Ćwiczenie komend to świetny sposób na urozmaicenie spacerowej rutyny. Ważne, żeby wcześniej pies załatwił swoje potrzeby, powęszył i się zrelaksował. Ćwicz w krótkich, kilkuminutowych seriach przeplatanych spacerowaniem, w różnych miejscach i sytuacjach. I pamiętaj, że większość psów to łasuchy, które zrobią wiele za jedzenie.

Idealny spacer z psem…

Teraz nie pozostaje ci nic innego jak włożyć wygodne buty, zabrać swojego pupila na długą wędrówkę i razem poznawać nieznane wam jeszcze dotąd miejsca. Nie ma na co czekać – od razu po przeczytaniu tego artykułu wybierz się na idealny spacer z psem!

Autor: Agata Bucharowska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments