Ile naprawdę kosztuje utrzymanie psa? Te kwoty mogą was zadziwić!


Każdy wie, że wydatki na dziecko trzeba liczyć w setkach tysięcy złotych... A ile kosztuje utrzymanie psa? Okazuje się, że wcale nie tak mało!

Wszyscy wiemy, że dziecko, samochód czy kredyt to decyzje, które trzeba naprawdę dobrze przemyśleć. Wiążą się one przecież z ogromnymi wydatkami! Jednak większość ludzi nie podchodzi w ten sposób do decyzji o psie – mały, puchaty szczeniaczek nie wydaje nam się wcale czymś, co pochłonie dużo pieniędzy… A jednak utrzymanie psa to wcale nie jest tania sprawa!

Ile kosztuje utrzymanie psa?

Posiadanie czworonożnego przyjaciela jest prawdziwie bezcenne. Jednak odpowiednie dbanie o wiernego towarzysza nie jest darmowe. Wiele osób, które nigdy wcześniej nie miały psa, nie wyobraża sobie nawet skali, w jakiej będą mieścić się wydatki związane z utrzymaniem zwierzaka. A ta potrafi być naprawdę duża!

utrzymanie psa
fot. Shutterstock

Oto, ile przeciętnie wynosi utrzymanie psa przez całe życie, w zależności od jego wielkości (według Money.com):

  • mały pies – 15 tysięcy dolarów (średnia długość życia wynosi 15 lat)
  • średni pies – 16 tysięcy dolarów (średnia długość życia wynosi 13 lat)
  • duży pies – 14,5 tysiąca dolarów (średnia długość życia wynosi 10 lat)

Natomiast według Forbsa kwoty te będą jeszcze wyższe. Amerykański dwutygodnik na swojej stronie informuje, że utrzymanie psa kosztuje opiekunów od 17,5 tysięcy dolarów, aż do… prawie 100 tysięcy! Koszty te zależą od wielkości psa, rasy i ewentualnych usług, z jakich korzystają opiekunowie zwierzaka.

Czemu utrzymanie psa tyle kosztuje?

Wydatki związane z posiadaniem czworonoga to nie tylko karma, zabawki i rutynowe szczepienia. Odpowiednie dbanie o zwierzaka to także wizyty kontrolne u weterynarza, zabiegi takie jak zdejmowanie kamienia nazębnego, wizyty u groomera czy leki i suplementy. Coraz więcej osób korzysta także z usług hoteli dla psów na czas wakacji, petsitterów i behawiorystów. Również szkolenie czworonoga i udział w psim przedszkolu nie należą do drobnych wydatków!

Zwierzak może być uroczym prezentem… ale co dalej?

Posiadanie czworonoga to nie tylko przyjemność – to także ogromne wydatki. Dlatego jeśli planujemy kupno lub adopcję psa, powinniśmy dobrze się zastanowić, czy będzie nas stać na utrzymywanie go przez kolejne kilkanaście lat. Natomiast kupowanie psów na prezent to prawdziwa niedźwiedzia przysługa. Wszak kto chciałby dostać w prezencie wydatki równe 15 tysiącom dolarów?

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments