Jabłko dla psa. Czy pies może jeść jabłka?


Jabłka to najbardziej popularne i najczęściej jedzone owoce w naszym kraju. W jakiej formie możemy podawać jabłko domowemu czworonogowi?

Pyszne i zdrowe jabłka możemy kupić przez cały rok niemal w każdym sklepie. Owoce te zawierają wiele witamin i mają nieocenione wartości odżywcze. Czy jabłko powinno znaleźć się także w diecie psa? Sprawdź, ile tych owoców możesz podać pupilowi i czy domowy czworonóg może jeść ogryzek od jabłka!

Co zawierają jabłka?

Jabłka mają wiele odmian, które różnią się nie tylko kolorem, wielkością, twardością miąższu i smakiem, ale także zawartością poszczególnych składników odżywczych. Przeciętne jabłko zawiera około 52 kcal / 100 g, składa się w 13% z węglowodanów, w 2,5% z błonnika oraz wody i śladowej ilości białka oraz tłuszczu. Owoce te są prawdziwą bombą witaminową – w ich składzie znajdziemy witaminę C, E, K, witaminy z grupy B, a także dużą dawkę beta-karotenu. Jabłka to także doskonałe źródło pektyn, błonnika oraz licznych antyoksydantów, które wpływają pozytywnie na zdrowie całego organizmu, regulując pracę jelit, neutralizując toksyny i chroniąc przed nowotworami. Najbogatsza w te składniki jest przede wszystkim skórka, dlatego owoce te warto jeść nieobrane. Jabłka możemy jeść zarówno na surowo, jak i w formie przeróżnych przetworów, dodatków do ciast, deserów, a także dań wytrawnych. Czy psy też mogą jeść jabłka?

Czy psy mogą jeść jabłko?

Jabłka nie zawierają żadnych szkodliwych dla psów substancji. Wręcz przeciwnie! Obecny w składzie tych popularnych owoców błonnik pomaga regulować pracę jelit czworonoga, chroniąc go zarówno przed biegunkami, jak i zaparciami. Również zawarte w jabłkach antyoksydanty to dla naszych pupili cenne składniki, które chronią organizm zwierzaków przed działaniem wolnych rodników i zmniejszają stany zapalne. Musimy jednak pamiętać, że owoce te zawierają bardzo dużo cukrów. Częste ich podawanie może więc przyczynić się do nadwagi u naszego pupila. Okazjonalne częstowanie psa surowymi, nieobranymi jabłkami jest jednak doskonałym sposobem na wzbogacenie diety zwierzaka o cenne składniki odżywcze.

Czy pies może jeść ogryzek od jabłka?

Przed podaniem psu jabłka powinniśmy dokładnie je umyć oraz oczyścić z ogonka i rdzenia zawierającego pestki. Zawarte w gnieździe nasiennym twarde błonki okalające pestki mogą bowiem utknąć między zębami psa i stać się przyczyną poważnych stanów zapalnych. Jeśli chcemy sprawić psu przyjemność w postaci chrupania dużych kawałków jabłek, najlepiej będzie przed podaniem przekroić owoc na pół i usunąć jego rdzeń.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments