Jak dbać o shih tzu?

fot. Shutterstock

Shih tzu trzeba regularnie czesać rzadką metalową szczotką i metalowym grzebieniem z obrotowymi zębami. Wcześniej należy zwilżyć mu sierść wodą z dodatkiem odżywki, korzystając ze spryskiwacza (gdy czeszemy na sucho, włos się łamie).

Do walki z kołtunami można stosować specjalne preparaty (pudry, płyny) albo przecinać je wzdłuż nożyczkami i delikatnie rozczesywać grzebieniem. Co dwa tygodnie wycina się włosy między opuszkami.
Shih tzu wymaga kąpieli raz na 10-14 dni w szamponie dla psów długowłosych. Koniecznie trzeba zastosować odżywkę. Po kąpieli sierść delikatnie odsączamy ręcznikiem, następnie dokładnie suszymy psa ciepłym strumieniem powietrza i modelujemy włos tak, aby opadał. Na co dzień długie włosy na głowie upinamy w kucyk. Spinamy też włosy zebrane z boków pyska – dzięki temu nie będą się brudziły podczas picia i jedzenia.
Jeśli nie wystawiamy psa, możemy go strzyc, np. co dwa miesiące – ułatwi to utrzymanie w porządku jego szaty. Psu wystawowemu lepiej nie skracać sierści, bo do pełnej długości odrasta bardzo długo. W wypadku shih tzu najlepiej się sprawdza zróżnicowane żywienie – suche lub puszkowane gotowe karmy renomowanych firm (najlepiej z jagnięciną) i produkty naturalne (gotowane mięso, biały ser, ryż, warzywa, owoce). Taką dietę trzeba uzupełnić preparatami wapniowo-witaminowymi. Dodatkowo można podawać środki wspomagające wzrost i wybarwienie sierści. Należy zwrócić uwagę na płytko osadzone oczy, podatne na urazy, i opadające uszy – w razie potrzeby powinno się stosować odpowiednie preparaty pielęgnacyjne. Trzeba też systematycznie usuwać kamień nazębny. Ze względu na krótki pysk psy tej rasy są wrażliwe na wysokie temperatury, dlatego w upalne dni należy ograniczyć spacery, unikać forsownych ćwiczeń i nie zostawiać pupila w nasłonecznionym miejscu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments