Jak karmić doga niemieckiego?


Dogi niemieckie należą do ras szybko rosnących i raczej krótkowiecznych. Szczenięta rozwijają się długo (nawet do dwóch lat), ale najszybciej rosną między 4. a 12. miesiącem życia i w tym czasie wymagają szczególnej uwagi.

Dogi niemieckie należą do ras szybko rosnących i raczej krótkowiecznych. Szczenięta rozwijają się długo (nawet do dwóch lat), ale najszybciej rosną między 4. a 12. miesiącem życia i w tym czasie wymagają szczególnej uwagi. Większość hodowców zaleca w tym okresie żywienie średniobiałkowe – 26-27-proc. białka w karmie – ponieważ większa ilość protein może spowodować zbyt szybki wzrost, co w wypadku tej rasy nie jest wskazane. Należy również rozsądnie dawkować wapń – by sobie z tym poradzić, trzeba wykonywać badania kontrolne poziomu wapnia i fosforu we krwi. Do jedzenia można dodawać mączki mięsno-kostne, rybne i koniecznie preparaty chroniące stawy – zawierające glukozaminę i chondroitynę. Szczenięta powinno się karmić trzy, cztery razy dziennie.

Dorosły dog nie jest już tak wymagający. Może jeść karmę dla ras olbrzymich lub przygotowywane przez właściciela pożywienie z dodatkiem preparatów wapniowo-witaminowych. Zdrowemu psu w sile wieku nie trzeba natomiast podawać żadnych środków na stawy. Zaleca się stosowanie ich dopiero od szóstego roku życia, aby zminimalizować zmiany związane ze starzeniem się. Dzienną porcję jedzenia trzeba podzielić co najmniej na dwa posiłki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments