Jak przygotować psa do spacerów z dogwalkerem?


Dogwalkerzy i petsitterzy to nieoceniona pomoc dla opiekunów psów, którzy przebywają na kwarantannie. Jak przygotować psa do spacerów z obcą osobą?

Panująca na świecie pandemia wymaga od opiekunów psów korzystania z pomocy innych ludzi. Szczególnie osoby, które narażone są na ciężki przebieg choroby i ci, którzy przebywają na kwarantannie, powinni przygotować psa na ewentualność wyjścia na spacer z obcą osobą lub pobyt w hotelu dla psów. Jak to zrobić?

Jak przygotować psa na pobyt w hotelu dla psów?

Psiak, który z różnych przyczyn musi spędzić trochę czasu w hotelu dla psów, powinien posiadać kilka umiejętności. Jedną z nich jest spokojne zostawanie samemu w domu, pokoju lub klatce kennelowej. Czworonogi nauczone odpoczywania pod nieobecność człowieka o wiele lepiej zaakceptują nie tylko rozłąkę z opiekunem, ale także chwile, które będą musiały spędzić w hotelowym boksie lub pokoju. By nauczyć zwierzaka takiej samodzielności, warto podawać mu zabawki typu kong i duże gryzaki. Będą one stanowiły dla niego doskonałe zajęcie niewymagające uwagi człowieka. Psy cierpiące na nadmierne przywiązanie lub lęk separacyjny mogą potrzebować dłuższej pracy, by zaakceptować samotność.

Podczas pobytu w hotelu dla psów psiakowi przydadzą się także podstawowe komendy, takie jak „siad”, „zostań” czy „zostaw”. Ułatwią one obsłudze opiekę nad psem i zapewnienie mu bezpieczeństwa. Niezwykle ważna jest również prawidłowa reakcja na imię i przywołanie, dzięki którym możliwe będzie na przykład odwołanie zwierzaka spośród bawiących się psów i odprowadzenie go do pokoju w celu podania posiłku.

Psiak oddawany do psiego hotelu powinien akceptować obecność i dotyk innych osób oraz takie zabiegi, jak czesanie czy zakładanie szelek. Jeśli planujemy w przyszłości oddawać psa pod opiekę hotelu, warto przepracować z nim także obronę zasobów i spokojne witanie się z psami. Jeśli nasz zwierzak wykazuje jakieś problemy, powinniśmy już na wstępie poinformować o nich pracowników hotelu! Nie każde miejsce posiada bowiem kadrę, która poradzi sobie z problematycznym psiakiem.

Jak przygotować psa na spacer z dogwalkerem?

Przekazywany w ręce profesjonalnego dogwalkera psiak musi przede wszystkim akceptować obce osoby i nie zachowywać się wobec nich agresywnie. Jeśli nasz pupil miewa takie problemy, powinniśmy nauczyć go spokojnego noszenia kagańca, który zabezpieczy obce osoby i inne psy przed nieprzyjemnym wypadkiem.

Jeśli nasz pies nauczony jest spokojnego mijania innych psów, podstawowych komend i chodzenia na luźnej smyczy, o wiele łatwiej będzie nam znaleźć pomoc w przypadku naszej niedyspozycji. Oczywiście wielu profesjonalistów podejmie się spacerów z takim zwierzakiem i z chęcią nauczy go przeróżnych umiejętności, jednak koszt takiej usługi będzie zdecydowanie wyższy. Dlatego warto jest uczyć psa dobrych manier – to naprawdę się opłaca!

Dogwalkera zabierającego naszego psa na spacer poinformuj o problemach, jakie może sprawić twój podopieczny. Wskaż także trasę spacerową, którą najbardziej lubi twój zwierzak (jeśli przebywasz na kwarantannie, możesz wysłać mapkę w wiadomości). Początkowo spacery z obcą osobą powinny być krótsze. Chodzi o to, by przejęty nowym towarzystwem zwierzak za bardzo się nie zestresował. Gdy nabierze zaufania do dogwalkera, z chęcią wybierze się z nim na dłuższy spacer, a nawet pozwiedza nowe miejsca. Osobę wyprowadzającą psiaka poinformuj także o tym, jakie przysmaki najbardziej lubi twój psiak i czy ma jakieś alergie pokarmowe. Dzięki temu zwierzak szybciej przekona się do dogwalkera i uniknie rozstroju żołądka.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments