Jak się porusza pies? Zobacz to na filmie!


Czy kudłaty, czy łaciaty, każdy czworonożny podopieczny stawia w określony sposób łapy, by się przemieścić z miejsca na miejsce. A że ma je cztery, jest to trochę bardziej skomplikowane niż w wypadku dwóch nóg człowieka. Warto wiedzieć, jak się porusza pies.

O sposobach poruszania się psa wszystko muszą wiedzieć opiekunowie psich arystokratów, ponieważ to, jak zwierzak chodzi, jest oceniane przez sędziów na wystawach psów rasowych. Przy czym poszczególne rasy są prezentowane na różne sposoby: jedne muszą obiec ring, a inne po nim majestatycznie kroczą. My też możemy posiąść trochę tej wiedzy i poznać tajniki tego, jak się porusza pies.

Psy są zwierzętami palcochodnymi, a to znaczy, że opierają na podłożu palce przednich i tylnych łap, których opuszki przekształciły się w elastyczne poduszeczki. Nasi czworonożni podopieczni stawiają palce na różne sposoby.

Układ psich kroków przy różnych prędkościach nazywamy chodem. Każdy jego rodzaj ma specyficzny rytm i odgłos kroków. Jak się porusza pies?

How dogs move

How dogs move by Stephen Cunnane

Publié par Bored Panda sur mardi 19 décembre 2017

Stęp

To najwolniejszy sposób przemieszczania się psa. Możemy go uznać za odpowiednik naszego kroku spacerowego. Tak poruszający się pies dotyka ziemi równocześnie trzema łapami. Mówi się, że to chód czterotaktowy, bo słychać uderzenie każdej łapy z osobna.

Amble

Zwany też szłapem. Chód przejściowy między stępem a kłusem. Mówi się też, że to szybki stęp. Czterotaktowy ruch, w którym przednia prawa i tylna prawa oraz przednia lewa i tylna lewa noga porusza się prawie równocześnie, ale następują cztery uderzenia łapami o ziemię.

Inochód

Ten sposób poruszania się polega na równoczesnym przesuwaniu do przodu nóg po jednej stronie ciała: obu prawych i obu lewych. Przez specjalistów uważany jest często za nieprawidłowy. Tak poruszają się żyrafy i wielbłądy, ale także wiele ras pasterskich i molosów. Jest on na przykład charakterystyczny dla fila brasileiro.

Kłus/trucht

To dwutaktowy symetryczny bieg, w którym stopy znajdujące się po przekątnej ciała uderzają o ziemię razem, czyli prawa tylna z lewą przednią i lewa tylna z prawą przednią. To najmniej męcząca dla psa forma poruszania się, pozwalające mu przebyć wiele kilometrów.

Galop

Bieg, w którym każdy krok dzieli się na trzy takty. Dwie nogi (przednia i tylna) dotykają podłoża równocześnie, a pozostałe dwie – jedna po drugiej.

Cwał

Niesymetryczny, najszybszy sposób poruszania się psów o rytmie czterotaktowym. Cwał może przechodzić w taki etap, gdy wszystkie łapy są zawieszone nad ziemią. Mistrzami są tu charty, które mogą mieć nawet dwa momenty zawieszenia w powietrzu: z kończynami wyciągniętymi do przodu i do tyłu i złożonymi pod tułowiem.

Autor: Magdalena Ciszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments