Jak z psem znaleźć tygrysa?

Na zdjęciu owczarek niemiecki Frida i tygrysica Zoja z warszawskiego ZOO (fot. Ewa Ziółkowska)

Maggie - suczka wyżła niemieckiego szorstkowłosego - przyleciała z Rosji do Kambodży, by pomóc specjalistom z nowojorskiego Wildlife Conservation Society szukać śladów tygrysów.

Na terenie kontynentu azjatyckiego populacja tych wielkich kotów spadła w ciągu ostatnich stu lat z ponad 100 000 do około 5000.  W części dalekowschodniej Rosji WCS przeszkoliła psy do odszukiwania śladów odchodów tygrysów. Teraz Maggie (dołączy do niej w przyszłości drugi pies) ma zbadać tereny rezerwatu Seima Biodiversity Conservation Area w północnowschodniej Kambodży, w którym od dwu lat obecności tygrysów nie stwierdzono za pomocą kamer ani poszukiwań prowadzonych przez ludzi. Ostatni ślad to odcisk łapy tego wielkiego kota znaleziony w 2007 r.

Sprowadzenie Maggie jest częścią dziesięcioletniego planu „Tigers Forever” opracowanego w 2006 r. przez WCS i walczącą o przetrwanie dzikich kotów grupę Panthera. Gdyby udało się go zrealizować, liczba tygrysów na terenie Kambodży, Chin, Indii, Indonezji, Laosu, Birmy, dalekowschodniej części Rosji i Tajlandii wzrosłaby o 50 proc.
Maggie i jej czworonożni koledzy po fachu to nie jedyne psy wykorzystywane do poszukiwania dzikich kotów: w Afryce ich pobratymcy pomagali szukać jaguarów i lampartów. (MC)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments