Jak zajmować się psem bystrzakiem?

fot. Shutterstock

Nie każdym psem należy zajmować się tak samo. Podobnie jak ludzie, psy także różnią się między sobą temperamentem.

Bystrzak potrafi otwierać szafki kuchenne, by zdobyć coś pysznego do jedzenia. Problemem nie są też dla niego drzwi czy dziecięce bramki – ogólnie rzecz biorąc, kombinuje tak, by zawsze dostać się tam, gdzie chce.

Szukaj!

Aby zainteresować czymś takiego psa, trzeba mu zaproponować rozrywki fizyczne i umysłowe jednocześnie. Zacznij od zabawy w szukanie – schowaj w jednym pokoju coś pachnącego (świeczkę zapachową, torebkę herbaty) i zachęć psa, by to znalazł (na początku możesz to zrobić przy psie, by od razu zorientował się, na czym polega ta zabawa).

Stopniowo zwiększaj stopień trudności, aż dojdziesz do etapu, w którym szukanie przeniesie się na dwór. Jeśli ta forma aktywności spodoba się tobie i twojemu podopiecznemu, możesz zainteresować się tropieniem, które w formie rekreacyjnej proponuje coraz więcej psich szkół.

pies z zabwaką
fot. Shutterstock

A może inteligentne zabawki?

Dla bystrzaka to niezła rozrywka. Sam możesz ustawić w rzędzie kilka papierowych kubków,  a pod jednym z nich schować smakołyk. Następnie poproś psa, by znalazł smaczek. To oczywiście bardzo proste zadanie. Bardziej skomplikowane inteligentne zabawki znajdziesz w internetowych sklepach zoologicznych.

Nie zapomnij też o sztuczkach – ich nauka to dla takiego bystrzaka niezła frajda. Nie tylko musi użyć swych szarych komórek, ale nierzadko też nagimnastykować, by wykonać jakieś zadanie, a w dodatku podczas nauki sztuczek poprawia się więź między tobą a pupilem i zwierzak nabiera do ciebie zaufania. Jednym słowem – same korzyści!

Dbaj o regularny wysiłek fizyczny i umysłowy swojego bystrzaka – to bardzo ważne, by nawet niewielkie zadanie dać psu każdego dnia (gdy nie masz czasu, niech to nawet będzie wypchany pysznościami kong – pies musi się nagłowić, jak wyciągnąć smakołyki ze środka). Postaraj się też regularnie powtarzać komendy i sztuczki, których się nauczyliście – to ćwiczy pamięć i pozwala psu dłużej zachować sprawność umysłu.

Sport to zdrowie

A gdy chcesz na poważnie zająć bystrzaka jakąś dyscypliną sportu, wybór jest spory: tropienie, pasienie, pasienie piłek, obedience, rally-o…

Ważne jest jedno – zainteresuj bystrzaka takim zajęciem, które ci odpowiada – inaczej twój mądrala sam sobie znajdzie coś do roboty, a to już niekoniecznie może ci się spodobać.

Autor: Aleksandra Więcławska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments