Jak zajmować się psem bystrzakiem?

Bystrzak potrafi otwierać szafki kuchenne, by zdobyć coś pysznego do jedzenia. Problemem nie są też dla niego drzwi czy dziecięce bramki – ogólnie rzecz biorąc, kombinuje tak, by zawsze dostać się tam, gdzie chce.

Szukaj!

Aby zainteresować czymś takiego psa, trzeba mu zaproponować rozrywki fizyczne i umysłowe jednocześnie. Zacznij od zabawy w szukanie – schowaj w jednym pokoju coś pachnącego (świeczkę zapachową, torebkę herbaty) i zachęć psa, by to znalazł (na początku możesz to zrobić przy psie, by od razu zorientował się, na czym polega ta zabawa).

Stopniowo zwiększaj stopień trudności, aż dojdziesz do etapu, w którym szukanie przeniesie się na dwór. Jeśli ta forma aktywności spodoba się tobie i twojemu podopiecznemu, możesz zainteresować się tropieniem, które w formie rekreacyjnej proponuje coraz więcej psich szkół.

pies z zabwaką
fot. Shutterstock

A może inteligentne zabawki?

Dla bystrzaka to niezła rozrywka. Sam możesz ustawić w rzędzie kilka papierowych kubków,  a pod jednym z nich schować smakołyk. Następnie poproś psa, by znalazł smaczek. To oczywiście bardzo proste zadanie. Bardziej skomplikowane inteligentne zabawki znajdziesz w internetowych sklepach zoologicznych.

Nie zapomnij też o sztuczkach – ich nauka to dla takiego bystrzaka niezła frajda. Nie tylko musi użyć swych szarych komórek, ale nierzadko też nagimnastykować, by wykonać jakieś zadanie, a w dodatku podczas nauki sztuczek poprawia się więź między tobą a pupilem i zwierzak nabiera do ciebie zaufania. Jednym słowem – same korzyści!

Dbaj o regularny wysiłek fizyczny i umysłowy swojego bystrzaka – to bardzo ważne, by nawet niewielkie zadanie dać psu każdego dnia (gdy nie masz czasu, niech to nawet będzie wypchany pysznościami kong – pies musi się nagłowić, jak wyciągnąć smakołyki ze środka). Postaraj się też regularnie powtarzać komendy i sztuczki, których się nauczyliście – to ćwiczy pamięć i pozwala psu dłużej zachować sprawność umysłu.

Sport to zdrowie

A gdy chcesz na poważnie zająć bystrzaka jakąś dyscypliną sportu, wybór jest spory: tropienie, pasienie, pasienie piłek, obedience, rally-o…

Ważne jest jedno – zainteresuj bystrzaka takim zajęciem, które ci odpowiada – inaczej twój mądrala sam sobie znajdzie coś do roboty, a to już niekoniecznie może ci się spodobać.

Autor: Aleksandra Więcławska