Jak zajmować się psem samotnikiem?


Pies, który lubi być sam, może po prostu mieć taki charakter. Ale może też tłumić w sobie problemy - i wtedy warto stawić im czoła.

Samotnik żyje we własnym świecie. Często nie wie nawet, co się dzieje wokół niego, ale nie jest mu to potrzebne do szczęścia.

Poprawić więź

Najlepsze zajęcie dla samotnika to takie, które rozwinie go, trochę wybudzi ze snu, a przy tym poprawi więź z tobą. Wycofanego samotnika trzeba trochę ośmielić i pokazać mu, że to właśnie ty jesteś jego najlepszym przyjacielem.

Samotnik często zachowuje się tak, ponieważ wiele przeszedł w przeszłości – być może ktoś źle go traktował, może ma traumę po pobycie w schronisku.

Beagle ukrywa się pod łóżkiem
fot. Shutterstock

Opieka nad samotnikiem

Samotnika karm tylko z ręki, a nabierze zaufania do ciebie jako dawcy pożywienia. Zadbaj o to, by znał przynajmniej podstawowe komendy i powtarzaj je w krótkich sesjach każdego dnia. Wprowadź też w jego życie trochę rutyny, która pomoże mu oswoić rzeczywistość – ustal stałe pory karmienia i spacerów. Takie działania spowodują, że samotnik wyjrzy ze swojej jaskini. Może nie od razu, ale po pewnym czasie na pewno.

Samotnik zwykle chroni swoją przestrzeń osobistą i nie jest zainteresowany przytulaniem z twojej strony. Co wcale nie znaczy, że nie jest łasy na pochwały i nagrody, których mu nigdy nie żałuj. Gdy uznasz, że samotnik wyszedł jedną łapą ze swej skorupy, spróbuj nauki sztuczek, co poprawi waszą relację.

Autor: Aleksandra Więcławska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments